VĚRNOSTNÍ PROGRAM JE MOMENTÁLNĚ POZASTAVEN DO ODVOLÁNÍ.

1 ... 28 ... 55 ... 82 ... 104 105 106 107 108 109
Zajímá mě, jak správně postupovat při zánětech šlach? Ze začátku při otocích šlach chladit. Lze koni ublížit při příliš intenzivním chlazení, např. ledem ? Později zapařovací obklady ? Kdy a jak správně? Jak je to s pohybem koně? Jak poznat zánět šlach od např. namožení mezikostních svalů, či ost.? Děkuji.

Anonym

2003-06-08 09:06
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Pokud se týká zánětu šlach, doporučuji co nejdříve provést sonografické vyšetření a zjištění přesné diagnozy /poškození šlach/. Akutní fáze představuje chlazení a převedení procesu do chronického stavu. Při tomto stavu je vhodné přikládat zateplovací zábaly /suché i vlhké/. Pohyb koně by měl být v každém případě kontrolovaný, jeho časové rozmezí záleží na klinickém stavu zvířete a zjištěné diagnóze ohledně šlach. K Vašemu dotazu lze říci, že jsou obecné základy ošetřování takto postiženého zvířete. Jednotlivé fáze léčení jsou individuální a jsou vždy závislé na zjištěné diagnoze. Na téměř podobný dotaz jsem již ve své poradně zodpovídal, doporučuji Vám vyhledat tento dotaz v poradně.

Fitmin

Prosím o radu mé kobylce je 5 let a má děsivé reakce na hmyz. Nepotřená repelentem a dáná do výběhu (třeba i brzy ráno) se vrátí s centrimetrovými pupínky po celém těle a dole na břiše se oběví po celé délce hnisaví pruh a i občas se hnisavý vřídek oběví na těle i jinde . Do konce května se to dá za pomocí repelentu udržet pod kontrolou ,ale ted už je to marný. Hmyz na sebe přitahuje víc než jiný koně. Tak prosím o sebe menší pomoc nechci to vzdát . Předem děkuji

Anonym

2003-06-07 04:06
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
K Vašemu dotazu sděluji, že alergické testy u koní se rutinně v ČR nepoužívají vzhledem k jejich náročnosti a vysoké finanční nákladnosti. Komerčně se vyrábějí repelenty, které nezabírají u všech koní. Je zapotřebí vyzkoušet veškerý sortiment, který je dostupný. Od chovatelů koní, kteří jsou se zvířaty po téměř celý den venku, mám poznatky, že jako repelent používají okrasný druh kopretin. Svazek kopretin přelomí a tímto přetřou srst koně. Údajně to funguje u chladnokrevných koní při práci v lese. Pokud nezaberou prodávané repelenty, zkuste tuto převzatou "zkušenost", která však není podložena žádnou studií.

Fitmin

Mám dvouletého rotvajlera, psa. Jediný problém je že jednou za čas na mě vrčí(6* do roka),tento stav trvá nejdéle 5 dní,vrcholí bitkou. Začne to u jídla. Do misky si šáhnout nechá,ale ne na sebe. Zavrčí a hned si lehá na zem, ví že je to špatně. I přesto ho pokárám a otočím ho břichem vzhůru. Ted už zuří,ale pořád jen vrčí. Jídlo mu dám znovu po malém tréninku poslušnosti. Je naučen žrát na povel. Pokud se scéna opakuje, odebírám potravu a jdeme se projít kvůli uvolnění napětí mezi nami. Pár dní se to opakuje, přidám víc tréninků,samozřejmě přitvrdím. Pes je víc vzpurnější a nechce spolupracovat. Vrcholí to akcí kdy se me snaží kousnout, sedí nebo leží a vyhrožuje, nebo chňape okolo sebe. Nikdy nevyhrál, vždy je pokořen né násilím, ale silou. Pak je zas pár týdnů klid. Trenuji, zkládám zkoušky, denní procházky na volno, hry, mazlení,klid. Děti nemám a jediné zvíře. K příteli se chová stejně. Kde je chyba? prosím radte!

Anonym

2003-05-29 02:05
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Není zvykem, že se někdo v této poradně ptá i na něco jiného než co souvisí s výživou a chovem. Toto je spíše dotaz na výcvikáře. Přesto se pokusím odpovědět.<br> Já osobně s takovým plemenem psa zkušenosti nemám, alespoň jsem to tedy konzultoval. Zrovna včera i nás byla známá, která chová rotvajlery. Obdobně sestřenice mé ženy dlouhodobě rotvajlery chová. <br> Dospěli jsme zhruba ke stejným závěrům.<br> 1, Nikdy takové problémy nemusely řešit. Je to otázka individuality a hry o dominanci. To že položíte psa na záda a jste na něj jakoby přísnější, ještě nemusí znamenat, že Vás pes hodlá uznávat jako autoritu.<br> 2. Chyba se stala někdy dříve. Když to pes na Vás zkoušel (tedy kdo by měl být ve smečce dominantní), měl jste zakročit hned.<br> 3. Chyba ve Vašem zásahu je i nyní. Když to pes na Vás zkouší (tedy kdo by měl být ve smečce dominantní), máte zakročit ihned.<br> 4. Jestliže psa položíte na záda, ještě to neznamená, že Vás začal respektovat. Je třeba počkat až totálně ochabne jeho chuť klást odpor, tedy až bude úplně "vláčný".<br> 5. K příteli se nemusí chovat stejně jako k Vám. Vy jste jeho pán.<br> 6. Na psa je třeba sahat častěji. V zahraničí, zvláště v USA prosazují způsob chovu, kdy majitel každý den nejméně jednou celého psa "osahá", resp. promasíruje. Věřte, že to velmi přispívá ke zlepšení vzájemného kontaktu. <br>

Fitmin

Dobry den, muj dotaz se tyka prilisneho moceni kone. Muj znamy ma 7 leteho valacha, ktery neustale moci. Do rana je jeho box doslova "zaplaven". Kun je ve staji uz asi tri roky a nikdy pred tim tento problem nemel. Posledni dobou zacina zastavovat i na treninku, aby si ulevil. Kun nema pristup k lizu ale dostava elektrolyty. Veterinar rekl, ze pricinou by mohl byt chlorofyl obsazeny v sene. Pravdou je, ze posledni dobou se k nemu pridali i jini kone, ale zadny v takovem rozsahu. Rada bych se zeptala, jaka by mohla byt jina pricina nadmerneho moceni krome vysokeho obsahu chlorofylu v sene. A pripadne odstraneni tohoto problemu. Dekuji

Anonym

2003-05-28 08:05
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Je potřeba rozebrat krmnou dávku, co do složení sena - jednotlivé zastoupení bylin, zda nejsou zastoupeny močopudné byliny. Bylo by i vhodné zjistit jaký je i poměr mezi příjmem a výdejem tekutin. Nejsem si zcela jistý, zda Vámi popisované seno je skutečnou příčinou nadměrného močení. Doporučil bych provést hematologické vyšetření těchto jedinců, ze kterého je možno vyčíst i poškození ledvin zvířete. Pokud se týká elektrolytu, mé zkušenosti jsou takové, že pokud jsou tyto přípravky v nekontrolovaném množství tekutiny /napaječka/, koně vykazují zvýšení příjem tekutin. Fungují mimo jiné jako dobré zchutňovadlo, což může mít za následek zvýšený příjem tekutin.

Fitmin

Koník (12let, A1/1) zhruba před půl rokem prodělal flegmonu na levé zadní noze. Byla zaléčena antibiotiky+akriflavin+mazání černou mastí. Otok byl až po stehno. Nyní již norm.pracujeme, ale přesto noha stále otéká po hlezno vč.,ne moc, ale je silnější než levá. Po práci otok částečně ustoupí. Na noc bandážuji do tepla, snažím se omezovat bílkoviny. Je možné něčím omezovat otékání?Jak moc ho mohu zatěžovat?Děkuji.

Anonym

2003-05-25 08:05
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
K Vašemu problému sděluji, že v době zahájení léčby bych doporučil /tj. před půl rokem/ podávání nesteroidních antiflogistik např. Finadyne, Meflosyl, která zabraňují bolesti, otokům a zánětům. V současné době doporučuji Vámi uváděné skutečnosti jako je bandážování a rozfázování pohybové aktivity zvířete - menší dávky vícekrát denně. Zmírnit otékání končetiny lze pouze pohybem dle možností koně - krok, klus, pokud koni nevadí, tak i cval.

Fitmin

Mám koníka, kterému má neustále oteklé nožky. Každý mi říká, že jsou to nálevky, a že to ničemu nevadí. že se to tak prostě stává. Ale trošku mě to děsí, protože valachovi po práci vždycky hrozně natečou zadní (hlavně spěnkové kloubky) a nejhorší je to druhý den ráno po předchozí námaze(třeba skákání), no a přední otečou sloupovitě od šlachy po kloubek. Někdy se na noze v dolní části (jakoby u spěnky) oběví dokonce taková malá hřející zvětšená boulička, znatelně větší než ostatní místo otoku. Anebo má valach jednu přední nožku oteklou víc než druhou, třeba v různých částech šlachy, někdy hned pod kolenem, jakoby na začátku, jindy až u kloubku spěnky). Veterinář mi toho moc neřekl, jen něco na způsob, že pokud to bude hodně hřát, tak chladit a jen lehčí práci, ale pokud nekulhá, jinak si toho moc nevšímat. Chtěla bych se zeptat, jestli je to normální, protože když nohy svého koně srovnám např. s arabama nebo s plňáskama u nás ve stáji, kteří mají nožky jako strunky, nikde ani náznak nějaké nálevky nebo otoku, prostě krásná šlacha po celé své délce, ani na zadních kloubcích náznak něčeho, co by tam "nepatřilo". Je možné, že by to bylo i tím, že jde prostě o většího a těžšího koně? Valach je obrovský, mohutý a těžký...asi opravdu nemohu srovnávat jeho nohy s nožkama lehkých jemných plnokrevníků... Myslíte že by mu jěho nálevky mohly vadit ve sportu? Je mu 8 let a je v parkurovém výcviku...nikdy nekulhal, a nedávno se mu dělaly rentgeny nohou, vše O. K. a negativní. Popř. máte někdo zkušenost, jak se takové nálevky léčí, jestli je opravdu vhodné chlazení po tréninku (někdo tvrdí že ne), jestli koni nemůžou ublížit zateplovací bandáže na noc, jestli jsou opravdu vhodné po zátěži různé kostivalové a kaštanové mastičky (někdo říká že lepší tyhle věci záněty spíš vzbuzují). Myslím, že je to téma, které se týká více lidí a mohlo by pomoct mnoha koníkům a jejich nožkám. Děkuji za jakoukoli odpověď a radu... Běta Nechvátalová

Anonym

2003-05-25 12:05
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Dle Vašeho podrobného popisu problému, Vám sděluji, že pokud rentgeny jsou v pořádku bez patologického nálezu, který se samozřejmě může postupem času vyvíjet, je zapotřebí mít koně neustále pod dozorem. Pracovní zatížení korigovat se vzniklými procesy na končetinách. Pokud se týká nálevek kloubů, doporučil bych podávání preparátu s obsahem chondroitinsulfátu /Fitmin - Equico Flexi/ v preventivních dávkách. Otoky šlach je dobré po zátěži zchladit, avšak ne zachladit, na noc zateplovací bandáže. Koně s větším tělesným rámcem mají k onemocnění kloubů a šlach větší dispozice. K používání mastí a gelů, se nechci blíže vyjadřovat. Zvířeti zřejmě neuškodí, avšak se nedá říct, do jaké míry pomohou, nejsem zastáncem jejich používání.

Fitmin

Mám 11 mesačného žrebčeka narodeného 18.6.2002 po Viazma a Noble Patriarch. Ešte ani raz nebol očkovaný. Proti čomu by bolo dôležité ho dať zaočkovať. Za odpoveď Vám vopred ďakujem

Anonym

2003-05-25 01:05
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Na Váš dotaz sděluji, že povinnost očkování není dána přímo zákonem, ale pokud chcete se zvířetem cestovat, je povinnost očkování proti chřipkovým onemocněním. Očkování proti tetanu není povinné. Existují vakcíny pouze proti chřipce nebo pouze proti tetanu, nebo kombinované vakcíny proti oběma nemocem. U nás nejvíce používanými vakcínami jsou : Tetagripifa, Equilisequienza T, Fluvac EHVl/4, Resequin Plus. Tyto vakcíny jsou odlišné a každý výrobce dodává k vakcínám léták, kde je popsáno kompletní vakcinační schéma, kdy při dodržení schématu ručí za vzniklou imunitu.

Fitmin

Dobrý den, možná mám hloupý dotaz, ale přece...:o) Přidávám svojí fence vitaminy PRO-SRST, již jsme měli 2 balení, tabletky jsou světloučké (bílé/světle šedé) a nyní jsem zakoupila třetí balení a tabletky jsou uplně jiné, žluto oranžové... Prošlé tedy nejsou. Chtěla jsem se zeptat, jestli je toto běžné a tablety v jednotlivých baleních se můžou takto lišit. Děkuji Vám předem za Vaši odpověď a jsem s pozdravem...:o)

Anonym

2003-05-21 04:05
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Do výrobku Pro Srst - tablety se přidává kukuřičný gluten, u něhož existují barevné odchylky. Nejedná se o vadu výrobku či snížení kvality.<p> <font color=red>Popelářová Renata MVDr.</font>

Fitmin

Mám 12-ti letého valacha, který minulý rok v dubnu běžel svůj poslední závod. Dostala jsem ho zadarmo, protože byl nepoužitelný pro nějakou zátěž. Bylo mi řečeno, že přední šlachy měl dvakrát blistrované. Přes zimu se mu z mého pohledu dost razantně zmenšily otoky na šlachách. Kůň i sám od sebe běhá po výběhu a také přibral takových 80 kg. Mám dotaz zda bych mohla s koněm jezdit na nenáročné na běhání, ale za to delší vyjížďky, mám strach aby se jeho stav nezhoršil.

Anonym

2003-05-20 11:05
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Vzhledem k tomu, že se pravděpodobně jedná o koně, který nesplňuje náročné podmínky dostihového sportu, je zatížení koně závislé na poškození šlachového aparátu v současné době, pro zjištění přesné diagnozy je nutné provést sonografické vyšetření. Podle velikosti defektu na šlachách je odvislá rekonvalescence jedince, která je zajišťována úměrnou pohybovou aktivitou po zpevněném povrchu. Co se týče delších vyjížděk, je nutné aby kůň na ně byl dostatečně fyzicky připraven.

Fitmin

Mame 2-rocneho Bernskeho salasnickeho psa, ktory ma problem s pigmentaciou ciernej srsti. Na niektorych castiach tela je krasne cierna (hlava, boky tela)ale na chrbte je srst hneda, az hrdzava. Dozvedeli sme sa od chovatelov tychto psov, ze krmivo Fitmin je idealne na zlepsenie kvality ciernej srsti. je to pravda?

Anonym

2003-05-19 10:05
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
<i><b>MVDr. Petr Daněk, CSc. na tento dotaz reagoval následovně:</b></i><br> Pokud znám receptury krmiv chovatelské řady FITMIN, jsou konstruovány tak, aby i živiny, které jsou potřeba ve velice malém množství, byly v krmivu obsaženy v pokud možno optimálním množství, poměru k ostatním složkám a v takové formě, aby byly využitelné. Ve vztahu k pokožce a následně k srsti se jedná o některé nenasycené mastné kyseliny, mikroprvky, vitamíny. <font color=blue>Tyto složky krmiva ovlivňují především KVALITU pokožky a srsti</font>, u kvalitní srsti je následně jednodušší udržet i správné zbarvení.<br> Je nutné připomenout, že zbarvení srsti lze sice ovlivnit výživou - pro černou srst je např. vhodné vyvarovat se krmiv s vyšším obsahem karotenů, ale je založeno a ovlivňováno řadou dalších faktorů, především geneticky - což neovlivníte, ale také způsobem péče o pokožku a srst - což ovlivnit můžete.<br><p> <b>Za Fitmin, a.s. odpověděla MVDr. Renata Popelářová:</b><br> <font color=blue>Krmivo Fitmin je sestaveno tak, aby zlepšovalo kvalitu srsti.</font> Vliv na pigmentaci sledován nebyl, tak se k němu nemůžeme vyjádřit. Obecně si ale naši zákazníci na problémy s barvou srsti nestěžují. Na pigmentaci by mohl zapůsobit výrobek Řasa PRO, neboť u řasy chlorella se vliv na pigmentaci obecně uvádí.<p> <font color=red><i>K tomu by bylo dobré ještě dodat, že lze <b>poukázat na dlouholetou tradici produkce minerálních a vitaminových doplňků</b> ve FITMINu. Minerální a vitaminové doplňky FITMIN byly v obchodech podstatně dřív než krmné směsi, resp. granule FITMIN. Protože fungovaly, začaly se prodávat poměrně ve velkém množství a postupem času s narůstajícími zkušenostmi se jejich kvalita pochopitelně dále zlepšovala. Zkušenosti s minerálními doplňky pak byly využity při tvorbě receptur krmných granulí.</i></font>

Fitmin

Chtěla jsem se zeptat, jestli je možné, aby kůň prodělal alergický záchvat?Můj patnáctiletý valach včera při vyjížďce po rozkvetlé louce najednou začal strašně kašlat. Chrčelo to v něm, chroptěl a co krok to zakašlání. Než jsme došli do stáje (cca 30 minut) zakašlal asi 4O krát. Ve stáji to ale už bylo v pohodě a až do večera nezakašlal a vesele žral seno. Chtěla jsem se zeptat, jestli to třeba nemohla být alergická reakce na něco (třeba pyl z trávy, stromů...nějaký prach atd) a co proti tomu dělat, protože jsem slyšela, že když se takové záchvaty opakují, můžou koni popraskat sklípky na plicích a může zůstat dušný napořád. Co mám dělat? Myslíte, že pomohou čaje...atd? Nebo je nutná nějaká léčba? Dekuji Janča

Anonym

2003-05-16 11:05
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Vámi popsaná reakce koně na vyjížďce v přírodě může být způsobena pylem rostlin. Alergický záchvat bývá v období zvýšeného výskytu pylových alergenů častým jevem. Je obtížné určit, který druh pylu koně dráždí a vyvolává záchvat. Pokud bude docházet k dalším reakcím v pylové sezoně s určitostí lze říct, že se jedná o alergickou reakci. Je nutné si uvědomit, že rozkašlání koně mohlo způsobit i vdechnutí cizího předmětu /mušky, část rostliny/, který zůstal delší dobu nalepen na stěně dýchácí soustavy. Pro zlepšení dýchacích potíží koní / a to nejen v pylové sezoně/, Vám mohu doporučit podávání přípravku firmy Fitmin, Herbs Bronchial, který zlepšuje dýchání koní a uvolňuje dýchací cesty.

Fitmin

Mám 17-ti letou klisnu A1/1. V loni na jaře měla úraz na koleně na přední noze. Venku zakopla a o kámen si způsobila otevřenou ránu. Koleno jí oteklo, trochu kulhala. Dostala antibiotika a nohu jsem jí mazala heřmánkovou mastí. Noha se jí začala hojit a vše vypadalo nadějně. Když se jí však rána zahojila tak se jí noha zhoršila a začala opět natékat. Při zapařovacích obkladech se jí noha na čas trochu stáhne ale pak zase dochází k recidivám. Veterinář konstatoval poškození a zánět šlachové pochvy a tíhového váčku, radí klisnu dát na jatka. Opravdu už není žádná možnost léčby?

Anonym

2003-05-09 01:05
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Vzhledem k tomu, že jsem koně nevyšetřoval a neznám přesnou příčinu potíží, které se opakují, domnívám se, že by bylo vhodné doplnit a zcela plně určit diagnozu pomocí sonografického vyšetření postižených oblastí. Vzhledem k tomu, že klisna nadále kulhá, doporučuji provedení rentgenologického vyšetření skeletu dané oblasti, zda kulhání není způsobováno možnými artrotickými změnami na kostech. Pokud se týká tíhového váčku je možnost invazivní terapie /chirurgické ošetření/ v celkovém úplném znecitlivění. Zánět šlachové pochvy lze s velkou přesností určit ultrazvukem a podle zjištěných změn provést následné ošetření. Doporučuji provádět 2x týdně přiložení zapařovacího obkladu a v době umístění zvířete ve stáji, je vhodné přikládat suché zateplovací obvazy. Samozřejmostí je řízený pohyb koně /na vodítku, lonži event. pod sedlem/. Způsob, který Vám radí kolega, považuji až jako krajní řešení problému.

Fitmin

Vážený pane doktore. Mám dotaz jak nejlépe mohu svého koně zbavit všenek. Co si myslíte o použití Neostomosanu? Existuje nějaký účinný přípravek, který je volně prodejný? Moc děkuji za odpověď.

Anonym

2003-05-07 08:05
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
K Vašemu dotazu Vám sděluji, že by bylo vhodné koně celého ostříhat a až poté můžete použít Vámi uvedený přípravek Neostomosan. Volně prodejné nejsou žádné další přípravky. Je zapotřebí kontaktovat svého veterinárního lékaře, který Vám preparát předepíše. Aplikaci tohoto přípravku je vhodné dle přiloženého letáku zopakovat.

Fitmin

Zajímalo by mne proč máte v granulích pro štěňata velkých plemen poměr vápníku a fosforu 18:8,5, když jiné značky prémiových a superprémiových krmiv mívá poměr 10:8 nebo i 8:6. Moc se v této problematice neorientuji jen mne to trochu zarazilo tak veliký rozdíl. Jaký máte důvod dávat takovýto poměr k čemu je to dobré.

Anonym

2003-05-07 02:05
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
<b><font color=red>O odpověď jsme požádali MVDr. Petra Daňka:</font></b><p> Optimální obsah vápníku a fosforu v granulích má souvislost na jedné straně s potřebou, na druhé straně s využitelností obou makroprvků, která závisí prakticky na celém složení krmné dávky a na využitelnosti jejích jednotlivých složek. <br> Použitý poměr Ca/P vychází z potřeby vápníku a fosforu pro rostoucí psy. Tabulku můžete najít např. v "Potreba živín a výživná hodnota krmív pre psov" autorů Süvegová a Mertin, vydané VÚŽV Nitra v roce 1994.<br> Pro štěňata ve věku 3 měsíce je doporučován poměr Ca/P 2,1:1, 4 měsíce 2,15:1, 5 - 6 měsíců 1,91:1 a dále do jednoho roku věku cca 1,5 - 1,6 : 1. Uvedené krmivo firmy Fitmin s poměrem Ca/P 18 : 8,5 obsahuje tedy Ca/P v poměru 2,12 : 1. Při použití potřebného množství (denní dávka) je dotace obou makroprvků zajištěna, resp. v 7 - 12 měsíci je mírný nadbytek vápníku. Tento nadbytek považuji za neškodný proti případnému nedostatku. Fitmin není jediný výrobce krmiv, který obdobný poměr používá.<br> Porovnávané poměry Ca/P 1,25 nebo 1,33 : 1, používaných některými jinými výrobci krmiv, vychází z předpokladu jiných stravitelností, možná poněkud odlišného složení.<br> Faktem je, že každý z výrobců si svůj poměr Ca/P obhajuje a tvrdí o něm, že je nejlepší. Nejlepší pro vás je porozhlédnout se, co krmí chovatelé vašeho plemene - a co je podstatné, jestli ke kompletnímu krmivu přidávají i minerální doplněk - vápník.<p> Na toto téma jsem v roce 1998 napsal článek do časopisu Svět psů. Zde je:<p> <b><font color=blue>Minerální výživa psů velkých a obřích plemen.</font></b><p> <font color=blue>MVDr. Petr DANĚK, CSc. , ing. Jiřina NĚMCOVÁ, </font><p> Majitelé štěňat velkých a obřích plemen psů se často dostávají do problémů, jak upravit krmnou dávku, aby se rychlý rozvoj tělesné hmotnosti jejich psů dostal do souladu s rozvojem kostry. Nejsou vzácné případy, kdy zvířata dorostou do stavu, kdy se již těžce unesou a nedostatečný rozvoj kostry proti velkému tělesnému rámci, způsobuje v lepším případě nekorektní postoj končetin, v horším i  vážnější zdravotní potíže. <br> Problémy, které se většinou projevují ve druhém roku věku, majitelé předvídají a snaží se jim předejít různými způsoby. Nejčastější z nich je pokus o zpomalení růstu tím, že nahrazují část kompletního krmiva krmnými těstovinami a současně doplňují minerální krmivo. Ani tato opatření nejsou vždy úspěšná. Proto, aby si štěně vytvořilo kostru, která později unese hmotnost 50 kg a více, je zapotřebí zajistit především dostatečný přísun minerálů, zejména vápníku a fosforu. Zatímco u dospělého psa (mimo vysokobřezí a kojící feny) se potřeba pohybuje kolem 100 mg vápníku a 75 mg fosforu na kilogram hmotnosti, v době růstu je tato potřeba několikanásobně vyšší. Podle velikosti jednotlivých plemen existují však rozdílné nároky na vápník a fosfor, které souvisí s délkou jejich růstu. Psi malých plemen mají ve věku jednoho roku již hmotnost dospělého zvířete, jejich nároky na vápník a fosfor jsou také relativně nejnižší. Psi velkých a obřích plemen dosahují konečné tělesné hmotnosti v 18 měsících, přičemž vývoj kostry obřích plemen se ukončuje až ve věku dvou let. Střední plemena psů dosahují ve 12 měsících 90 ? 95 % hmotnosti dospělého. Obří plemena mají ve věku jednoho roku teprve asi 80 % své konečné hmotnosti. Ve věku jednoho roku je tedy pes malého plemene již zcela dorostlý, zatímco několikrát větší a těžší pes obřího plemene je ? zatím pouze? rostoucí štěně s nároky na štěněcí potravu (pokud se týče vápníku a fosforu).<br> Z uvedené tabulky 1 (upraveno podle SUVEGOVÁ, MERTIN 1994) vyplývá, že zatímco v prvním měsíci věku jsou nároky plemen různé velikosti velice podobné, od druhého měsíce se rozdíl zvyšuje a ve věku 5 až 6 měsíců potřebuje štěně obřího plemene o 22 % více vápníku a o 19 % více fosforu na každý kilogram své hmotnosti proti stejně starému štěněti plemene středního. V dalších měsících jsou potřeby u plemen obou velikostí opět velice podobné. Většina majitelů ví, nebo alespoň předpokládá, že čím větší plemeno, tím větší bude i potřeba minerálních látek. Přesto se dá předpokládat vznik problémů s kostrou právě v 5. a 6. měsíci věku, kdy pes obřího plemene potřebuje oproti ?běžnému psovi? podstatně větší množství minerálních látek. Dále je třeba si uvědomit, že střední plemeno, které jsme použili jako příklad, dosáhne ve 12 měsících věku asi 19 kg z předpokládané konečné hmotnosti 20 kg a je možný přechod na krmivo pro dospělé psy , zatímco pes obřího plemene dosáhne přibližně 48 kg z konečných 60 a jeho růst ještě zdaleka nekončí. Nedostatečný rozvoj kostry bude tedy ve většině případů způsoben nerespektováním speciálních požadavků této skupiny psů na minerální výživu. Zpomalení růstu naředěním kompletní směsi těstovinami sice sníží růst, zároveň sníží i dotaci vápníku. V přepočtu na kg hmotnosti je potom potřeba doplňovat větší množství vápníku, než při použití kompletní krmné směsi. K dispozici je řada výrobků. Před použitím je vhodné porovnat, kolik vápníku pes dostává z krmiva a kolik ho potřebuje ? výrobce minerálních doplňků nezná přesně složení vaší krmné dávky a proto je možné předpokládat, není-li uvedeno něco jiného, že dávkování je vztaženo na průměrnou krmnou dávku, případně průměrné plemeno. Někteří výrobci přímo ?orientační dávkování? uvádějí. Pro stanovení vhodného dávkování vápníku a fosforu lze v případě, že je krmivo připravováno doma (nebo komerční krmivo ve větším rozsahu doplňováno), použít údaje, které jsme podle dostupných informací a udávané intenzity růstu zpracovali pro štěně irského vlkodava (tab. 2).<br> Růstovou schopnost psa lze využít tak, že bude krmen kompletní směsí. Někteří výrobci dodávají kompletní krmné směsi speciálně určené pro štěňata velkých a obřích plemen, u některých krmiv pro štěňata je dávkování pro tato plemena uvedeno. V těchto případech lze doporučit dodržování krmného návodu výrobce ? pokud výrobci důvěřujete natolik, že svého psa budete krmit jeho krmivem, použijte i jeho doporučení a dávkování. Chovatel podle doporučeného dávkování krmiva může zjistit, že podává méně vápníku, případně fosforu, než je udáváno jako potřeba ? opět je nutné si uvědomit, že výrobce používá komponenty s určitou stravitelností, zatímco doporučená dávka vychází z komponentů průměrné stavitelnosti a má jistou rezervu. U kompletních krmiv pro štěňata, kde použití pro velká plemena není uvedeno, je vhodné uvažovat o možnosti, zda krmivo není svým složením určeno především pro psy průměrné a malé velikosti. <br> Pes je vždy psem ? ať doroste do 3 nebo 70 kg. Proto zkušenosti s krmením psa malého lze využít při krmení velkého. Jenom je nutné respektovat, že zatímco ten menší vyroste do své velikosti za pár měsíců, tomu většímu to trvá podstatně déle. Proto také nedostatky minerální výživy se projeví závažnějším způsobem.<br> Tabulky minerálních potřeb lze použít pro úpravu krmné dávky zdravého psa. U psa s prvními příznaky nesprávného vývinu kostry je však na prvním místě konzultace s veterinářem.<p> Tabulka 1 <br> Denní potřeba vápníku a fosforu pro rostoucí psy ( v mg/kg hmotnosti )<br><p> Věk-měsíce Hmotnost dospělých psů<br> 20 kg 60 kg<br> vápník fosfor vápník fosfor<br> 1 470 290 475 295<br> 2 520 265 555 285<br> 3 490 230 520 245<br> 4 405 190 420 195<br> 5-6 250 135 305 160<br> 7-12 145 90 150 90<br><p> Tabulka 2 <br> Denní potřeba makroprvků pro irského vlkodava v závislosti na věku a předpokládané hmotnosti<br><p> věk výška hmotnost Ca P Mg Na K (g/den)<br> 9,5 týdne 43,2 13,5 7,4 3,4 0,4 1,3 1,2<br> 12 týdnů 48,2 18,0 9,4 4,4 0,5 1,7 1,6<br> 14 týdnů 53,3 21,0 10,5 5,3 0,5 1,7 1,8<br> 16 týdnů 58,7 25,0 10,8 5,5 0,6 1,9 2,0<br> 18 týdnů 62,2 31,0 11,0 5,7 0,6 2,4 2,2<br> 20 týdnů 64,7 35,0 11,5 6,0 0,7 2,2 2,3<br> 22 týdnů 68,5 39,0 12,2 6,6 0,8 2,5 2,5<br> 24 týdnů 72,4 42,0 13,0 7,1 0,8 2,7 2,7<br> 26 týdnů 73,6 46,0 14,3 7,4 0,8 2,8 2,8<br> 7 měsíců 77,4 55,0 14,0 7,0 0,9 3,1 3,2<br> 8 měsíců 81,2 59,0 13,0 6,0 0,9 3,2 3,4<br> 9 měsíců 82,5 60,5 12,0 5,6 1,0 3,3 3,4<br> 10 měsíců 83,8 62,0 11,0 5,7 1,0 3,3 3,5<br> 11 měsíců 85,0 64,5 10,0 5,9 1,0 3,5 3,7<br> 12 měsíců 85,0 64,5 10,0 6,0 1,0 3,5 3,7<br> 18 měsíců 86,0 68,0 10,0 6,0 1,0 3,5 3,7<br> 2,5 roku 87,5 73,0 7,3 5,5 1,1 3,7 4,0<br>

Fitmin

Mám 2.měsíčního jorkšírského teriera a chci se zeptat jaké druhy jídla mu mám dávat a co všechno mu můžu uvařit. Děkuju

Anonym

2003-05-06 11:05
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Naše rada je jednoduchá ? krmte ho granulemi určenými pro štěňata. Vzhledem k tomu, že se obracíte o radu na naši společnost, nám jistě prominete, že budeme doporučovat krmivo námi vyrobené a námi distribuované. Pro štěňata vyrábějí specializované krmivo i jiné firmy. To naše, pro štěňata BERTA Growth, má řadu předností. Je vysoce kvalitní, prověřené, poměrně levné, má zvýšený obsah živočišných bílkovin, živočišného tuku a vyšší podíl vápníku s ohledem na intenzivní růst kostry. Vyhovuje i po stránce balení, distribuce a slev (stanete li se členem chovatelského klubu Fitmin, můžete získat různé výhody). <br> Bývá zvykem, že chovatel, od kterého štěně kupujete, ho vybaví na několik dnů krmivem, na které je zvyklé. Pak je ale nutné na jiné krmivo, tedy v tomto případě BERTA Growth, přejít postupně (většinou je nutné pejska několik dnů zvykat ? přidávat mu nové krmivo k tomu původnímu). <br> Jak ale toto krmivo vašemu pejskovi připravovat a přidávat. <br> Nemusíte si s tím dělat velké starosti. Je to krmivo kompletní, tudíž obsahuje vše co váš pejsek potřebuje (nemusíte mu nic přidávat, nic dalšího vařit nebo míchat, ani to nedoporučujeme). Denní dávka bude záležet na momentálním stavu a živé hmotnosti pejska. Do misky mu dejte tolik krmiva, kolik v jednom tahu sežere. Tak malému štěněti je třeba dávat granulky 4 až 5 krát denně v celkové dávce asi 100 g. Uvidíte sama, kolik toho sežere. Dávka se může i měnit, zpočátku možná bude nižší. Bude se zvyšovat s narůstajícím zvykem na tento druh krmiva a s přibývajícím věkem pejska. Bude se snižovat i počet krmení za den, půlročního pejska již můžete krmit jen dvakrát denně. <br> Mnoho majitelů pejsků svým miláčkům granule těsně před podáním namáčí ve vlažné vodě. Máme však vyzkoušené, že to není třeba ? ovšem pokud má vždy dostatek vody na pití ve vedlejší misce. Pokud si pejsek ihned zvykne na suché granule, nemívá problémy s čištěním zubů, má je zdravé a čisté. <br> Až vám štěně doroste, můžete mu začít krmit naše specializované krmivo pro dospělé malé pejsky. Má příhodný název YORK adult mini. Receptura tohoto krmiva byla speciálně navržena s ohledem na specifické potřeby psů malých a trpasličích plemen.

Fitmin

Dobrý den, má devitiletá klisna má roštěp kopyta přes jeho celou délku. Dříve nebyla kována, nyní je kovaná normální potkovou. Chtěl bych se zeptat zda je nutné speciální kování(můj kovář tvrdí že ne) a zda může pomoci i nějaký doplněk výživy(např. biotin-zinek od fitminu nebo gelapony biotin h od orlingu)?

Anonym

2003-04-29 11:04
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Pokud se týká rozštěpu kopyta, jsou dvě alternativy řešení: tzv. konzervativní a chirurgická. Konzervativní spočívá v zjištění hloubky rozštěpu. Doporučuje se okování na podkovu se 2 čepičkami, kde šterbina je mezi nimi. Pokud je kde, provede se příčné zabroušení rozštěpu až na škáru, aby neprobíhal směrem ke korunce. Chirurgické řešení spočívá v celkové narkoze koně a obnažení celého průběhu rozštěpu až na škáru tzv. na krvavé podloží. Přiloží se tlakový obvaz, který má za následek tvorbu primární rohoviny, která se postupně mění v rohovinu pravou. Převazy se provádějí v intervalech cca lO dnů nebo v případě poškození obvazu až do úplného vyhojení. Doporučuji pro zlepšení kvality rohoviny preparáty obsahují biotin, zinek např. Fitmin Biotin-zinek, Kerabol firmy Vetoquinol.

Fitmin

Muj osmilety valach CT trpi artrozou ve spenkovem kloubu, ktera je pravdepodobne zpusobena pretezovanim v mladi. Potize se objevuji vzdy na jaro, napred zacnou hrat a otekat obe predni nohy, nasledne pouze jedna - zdrava, protoze se snazi prenest zatez z nemocneho kloubu. Konik samozdrejme kulha. Tyto potize se objevuji temer nezavisle na zatezi, je vyuzivan pouze rekreacne a nepomaha ani uplne vysazeni zateze. Zretelne se kulhani projevuje pri kruzicha obratech. V minulem roce byl lecen pripravky Hipoviton a Equipalazon. Rada bych se dozvedela vice nejen o lecbe, ale take o peci o nej, jestli mu nohy po zatezi chladit, jestli bandazovat a jak, vyhybat se tvrdemu povrchu . . . Konik ma mirnou nadvahu a obcas na nem jezdi mohutnejsi jezdci. Take se obcas projevuji problemy s bederni pateri.

Anonym

2003-04-28 05:04
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Onemocnění artroza spěnkového kloubu se diagnostikuje Rtg. přístrojem. Vyhodnocením rtg. snímků můžeme stanovit prognozu onemocnění, zda řešení bude konzervativní nebo radikální. Doporučil bych podávání preparátu s obsahem chondroitin sulfátu např. Equico Flexi. Podávání v léčebných dávkách před inkriminovaným obdobím, po zátěži je možno končetiny vychladit, ale ne zachladit. Doporučuji bandáže jako suché teplo v době, kdy kůň je v boxe, neklusat po tvrdém povrchu, pouze ho přejít. Je možno také vložit filc nebo kůži mezi podkovu a kopyto /tzv. okovat koně na filc nebo kůži/. S ohledem na zdravotní problémy koně, není vhodné zvíře zatěžovat těžšími jezdci.

Fitmin

Dobrý den, Před dvěma týdny mě potkala nepříjemná věc. Po jedné náročnější skokové hodině do druhého dne mé kobylce (13 letá A1/1) natelky přední nohy. Myslela jsem, že jde o nálevky, protože kobylka nekulhala ani se mi nezdálo, že by jí to nějak hřálo. Ale poté, co jsem se šla s kobylkou projít do lesa a následně nožky ostříkala, otoky nezmizely a dokonce se ani nezmenšily. Nezmizely ani do druhého dne, to už jsem zavolala raději veterináře, a ten mi řekl, že kobylka má namožené mezikostní svaly, a že se sportem je konec a že ty nohy už nikdy sportovní zátěž nevydrží... Řekl, že se to sice během tří týdnů může vstřebat, když s ní budu chodit pomale vyklusávat na tvrdý povrch a po jízdě chladit, ale že s každým dalším prudším doskokem by se jí to mohlo obnovit, takže do sezony ať s ní už nepočítám, Byla to pro mě hrozná rána, protože kobylka byla šikovná, a velmi nadějná, osvalená a vypracovaná po zimě z haly a připravená na závody. Každý den jsem jí nohy chladila vodou z hadice, chodila klusat a po necelých 14 dnech otok zcela zmizel. Vůbec nevím co dělat, kobylka nekulhá, podle mě je v pořádku, ale skákat prý už nikdy nesmím... Chtěla bych se zeptat, jestli namožení mezikostního svalu je opravdu tak vážné? A jak je možné, že když si koník třeba v dostihu přetrhne šlachu, tak po vyléčení klidně ještě může běhat dostihy, proč koník, který si namůže mezikostní sval už nikdy nebude moct skákat? Je mi to líto a moc ráda bych znala názor ještě jiného veterináře. Předem moc děkuji.

Anonym

2003-04-26 09:04
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
K Vašemu dotazu, který se týká mezikostních svalů, Vám mohu sdělit následující. Při akutním poškození mezikostních svalů doporučuji podávání nesteroidních antiflogistik /Meflosyl, Finadyne - po dobu 3 dnů/ v kombinaci s chlazením nejlépe v proudící vodě /potok, řeka/. Takto překonaná akutní fáze přechází v chronickou a zde doporučuji pohyb zvířete - chůze po pevné podložce, po zátěži opět chlazení. Tato rekonvalescence bývá účinná a většina jedinců je schopná se vrátit do sportovní kariéry. Tyto problémy se však u některých jedinců mohou opakovat. Tento postup léčby je účinný v  případě, že se jedná skutečně o namožení mezikostních svalů. Pro zcela přesnou diagnozu je vhodné použití ultrazvukového vyšetření.

Fitmin

Dobrý den, měla jsem podobný problém jako jedna z předchozích dotazovatelek. Klisna A1/1, 9 let, si na přelomu října a listopadu zlomila velmi ošklivě spěnkovou kost na pravé zadní. Čtyři měsíce byla v kastu, poté se sundal, proběhlo průběžně několik RTG snímků. Teď již necelé dva měsíce chodila na procházky, asi 20 minut denně, nyní je týden v nové stáji, kde chodí každé ráno cca na dvě hodiny sama na pastvinu. Nohu si šetří, ale v kroku není znát téměř nic, v klusu a cvalu (jen kousky, když popoběhne na louce) je to znát již celkem málo - kdo neví, co jí bylo a nesleduje ji, nevšimne si. Už jsme i vystrouhali všechny 4, kopyta prostála v pořádku, noha je jen lehce vybočená ven. Klisna žere dobře, má 500 kg, vypadá "v cajku". Přidáváme Equico Makro Ca a Gelapony Arthro. Dostává denně asi 4l ovsa + 8l otrub (je to opravdu hrubý odhad). A teď můj dotaz - co s kobylou dál? Stačí jí výběh, nebo bychom měli ještě k tomu vodit? A dále - je možné bez vlivu na zdraví ji letos ještě připustit (třeba až v červnu), nebo je nutné počkat na příští rok? Může jí uškodit skok (jako přílišný nápor na nohu), co inseminace? Slyšela jsem názor, že hmotnost by narůstala pomalu a březostí se organismus "nastartuje", jako u těhotných sportovkyň, dále že si klisna bude na sebe víc dávat pozor. Nechci ji nijak ždímat, znám ji od narození, ale má celkem obstojný původ, vždy byla zvyklá "něco dělat" a možná by byla škoda jí nedat nějakou "náplň života". Vše záleží na zdraví. Už jsem slyšela více názorů na to, jak dál - jaký je váš názor na další "management" této klisny? Děkuji!

Anonym

2003-04-24 03:04
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Management koní, kteří prodělali Vámi sdělené ortopedické onemocnění se různí podle několika hledisek. Dřívější využití koně, náročnost majitele a vlastní charakteristika zlomeniny je nejdůležitější s ošetřením pro další využití zvířete. Velice hodnotný je rentgenologický nález po prodělaném traumatu a jeho následných kontrolních rtg. snímků, které se vyhodnocují vzhledem k trvání problému. Nejdůležitější je diagnostikování úplného zhojení fraktury na základě posledního provedeného rtg. snímku. Pokud je fraktura zcela zhojená, zvíře může být postupně zatěžováno a může být zařazeno do tréninku. Pokud se týká březosti Vaší kobylky, nevidím problém v jejím připuštění. V této době bych doporučil ještě podávání zeleného krmení nebo pastvu, které jsou zdrojem minerálů a vitamínů.

Fitmin

Šeptá se, mám to jen z doslechu, že chondroitin je sice moc pěkná věc, ale po označení radionuklidy a následném rengenologickém vyšetření psa nebylo prokázáno jeho skutečné zabudování v kloubech. Tak mě to vrtá hlavou a nedá mě to spát. Pátrám po zdroji informací. Jinak - jaký je rozdíl mezi vepřovým chondoitinem a chondroitinem z mořských plžů a měkkýšů co se týká jeho využitelnosti? A ceny-:)? A kdo používá co?

Anonym

2003-04-22 10:04
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Odpověď MVDr. Daňka: <br> O experimentu se značeným chondroitinem nevím nic bližšího, nemohu se tedy vyjádřit. Narazil jsem však na některé výsledky, získaných od lidských pacientů s osteoartritidou, kterým byl podáván chondroitin spolu s glukosaminem. Například v jedné z prací je uváděno, že tato kombinace dokáže snížit až potlačit bolest u 30 ? 50 % pacientů. Upozorňuji na to, že tyto potravinové doplňky byly pacientům podávány řádově spíše měsíce než týdny a přesto se požadovaný efekt nedostavil vždy. <p> <font color=red>Pro psí poradnu bych z toho vyvodil stručně a zjednodušeně: poruchy kloubů nejsou způsobeny pouze nedostatkem chondroitinu a glukosaminu, proto se potíže jejich přídavkem ve všech případech neodstraní. Jako prevence jsou ve vyrovnané krmné dávce vhodné, v případě léčby doporučuji konzultovat s veterinárním lékařem jejich optimální sladění s celým léčebným postupem. </font> <p> Pokud se týká chondroitinu různého původu ? k cenám se vyjadřovat nemohu, využitelnost a účinnost záleží více než na původu (vepřový, z plžů?) na zpracování, na složení konečného výrobku, velikosti dávky a době, po kterou je podáván.

Fitmin

Dobrý den, mam 8 letého valacha, se kterým trénuji každý den (parkur). Valach je na 10 kg sena a 6 kg jádra. Nemá žádné problémy ani zlozvyky. Ráda bych se zeptala, zda je vhodné jej přikrmovat vitamíny, minerály apod. nebo mu jeho denní dávka stačí a žádné další doplňky nejsou potřeba. Děkuji.

Anonym

2003-04-14 03:04
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Na vaši otázku je poměrně jednoduchá odpověď. Každá kategorie koně má specifickou potřebu živin, které se dají rozdělit na energii, bílkoviny, minerální látky a vitamíny. Potřeba živin pro 8 let starého koně ve střední tréninkové zátěži o živé hmotnosti cca 550 kg je okolo 1000g bílkovin, 110 MJ stravitelné energie, 40g vápníku, 26 g fosforu,13 g hořčíku, 37 g sodíku, 185 mg mědi, 3 mg selenu, 560 mg zinku, 560 mg manganu, 61800 m.j. vitamínu A, 6190 m.j. vitamínu D, a 990 mg vitamínu E. Ve vámi uváděné denní krmné dávce je nadbytek energie (147 MJ), nadbytek bílkovin (1330 g), relativní dostatek vápníku, fosforu, hořčíku - jejich obsah a poměr v seně se velmi liší, deficid sodíku ( 23% denní potřeby), deficid mikroprvků mědi, selenu, zinku ( 44%, 29%, 68% denní potřeby a deficid vitamínů D a E ( 8% a 68% denní potřeby). Proto vám doporučuji snížit dávku jádra na cca 4 kg, jejíž energetická hodnota pokrývá potřeby koně ve střední tréninkové práci, přidávat minerálně vitamínové doplňky a umožnit koni přístup k solnému lizu. Optimální krmnou dávku lze sestavit s doplňkovými krmivy EQUICO pro každou kategorii koní. ing. Novák <img src=http://www.fitmin.cz/obrazky/novak/mag3_graf.jpg>

Fitmin

Dobrý den, ráda bych se zeptala na jeden zlozvyk, kterým trpí mnou nedávno zakoupený 4 letý kůň. Neustále žere svůj vlastní trus. Je odčerven, má dostatek žrádla, dostatek pohybu a jinak žádné jiné problémy. Chtěla bych se zeptat, jestli je to způsobeno nějakým nedostatkem v jeho výživě nebo je to prostě zlozvyk a jestli existuje způsob, jak ho tohoto zlozvyku zbavit. Děkuji.

Anonym

2003-04-09 06:04
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Organismus koně je velmi složitý systém a má schopnost částečně řešit určité problémy "svépomocí". To znamená že například deficid vápníku řeší olizováním omítky apod. Požírání vlastních výkalů může být zlozvyk ale také nedostatek střevní mikloflóry. K obnovení normálního mikrobiálního prostředí ve slepém a tlustém střevě může kůň požírat výkaly které obsahují vyloučené mikroorganismy nebo lze toto vnitřní prostředí obnovit pomocí komerčně vyráběných preparátů obsahující probiotika napomáhající rozvoji střevní mikroflory. FITMIN a.s. má ve své nabídce směs bylin HERS apetit obsahující i biologicky aktivní látky - živou kvasinkovou kulturu Yea sacc i bakterie LBC (lactobacillus). ing. Novák

Fitmin

Dva tydny mame doma maleho dablika-bigl(10 tydnu). Protoze jsme si krome nej bohuzel prinesli domu i roztoce, veterinar nam naordinoval Frontline. Pri frekvenci jedna aplikace za mesic, muze pry kura trvat az pul roku. Neexistuje neco rychlejsiho ale presto setrneho ? Uz se drbeme take :) Dekujeme za radu

Anonym

2003-04-08 11:04
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
<i>Odpověď MVDr. Petra Daňka CSc. na tuto otázku byla poněkud obecná: </i> <p> Veterinář vašeho psa vyšetřil a podle výsledku nasadil způsob léčby, který je v dané situaci nejvhodnější. Vy buď svému veterináři věříte, že záležitost řeší vysoce odborně - případně ji i konzultuje se specialisty, v tomto případě parazitology (na to se ho můžete zeptat, nebo ho o to požádat) - a budete postupovat podle jeho doporučení, nebo mu nevěříte a najdete si jiného. Pokud se týká přípravku Frontline, považuji jej za účinný na některé parazity, i za šetrný vůči ošetřovanému psovi.<p> <i> K tomu by se dalo ještě dodat: </i><p> Jak již napsal doktor Daněk, přípravek Frontline je na některé parazity dostatečně účinný. Ale pozor. Nemusí být dostatečně účinný právě na parazita, kterého má váš pejsek. I roztočů je celá řada. Někteří potřebují pro své vyhubení specifické přípravky, někdy je třeba přípravky vystřídat, než se zjistí, který účinný je, a který ne. <br> Frontline možná nebude působit dostatečně razantně (dle vašeho názoru), ale může být k vašemu miláčkovi ?šetrný?. To je důležité zvláště proto, že se v tomto případě jedná ještě o štěně. <font color=blue> Někdy je lepší být trpělivý a počkat, </font> než vyžadovat rychlou léčbu a štěněti ublížit nebo léčbu zkomplikovat. <br> Z vašeho dotazu není patrné, zda jste si domů přivezli pejska čistokrevného s papírama (tedy s průkazem původu). Prohlédli jste si důkladně prostředí, ve kterém vaše štěně vyrůstalo? Domluvili jste s chovatelem podmínky prodeje? Zahrnuli jste do smlouvy co dělat v případě, že se u štěněte do určité doby projeví skryté vady? Ne? Ale to je vaše chyba! <br> A ještě jedna zkušenost, na kterou doplatilo již mnoho nových a horlivých majitelů štěňat. Kupujete-li tzv. ?bezpapírové? štěně, může být sice levnější, ale vystavujete se velkému riziku, že u veterináře zaplatíte za léky pro něj mnohem více než jste ušetřili na jeho kupní ceně. Říká se: "Hlísti a klíšťata jsou zahrnuty v ceně štěněte." Možná jste si pořídili štěně s průkazem původu, pak ale kontaktujte chovatele a informujte ho. Možná vám poradí, možná sleví z ceny. Každopádně by chovatel měl o problémech štěněte po tak krátké době od opuštění jeho chovatelské stanice vědět.

Fitmin

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co dělat s kobylkou, která si dře ocas? Jakmile má příležitost se někdě opřít, už se drbe a drbe. Odčervovaná je pravidelně. Vzali jsme ji seškrab kůže a poslali jsme je do SVÚ v Olomouci. Poslali nám výsledek: Parazitologický nález negativní, Ektoparazité nebyli, nebyly ani kvasinky a plísně a bakteriologickým vyšetřením nebyla zjištěna patogenní mikroflóra. Kobyla je v 9. měsíci březosti. Dření nepřestává i když v ocase nic není. Poraďte mi prosím, co s tím mám dělat. Máme ho něčím promastit, .... ??? Děkuji za odpověď.

Anonym

2003-04-08 11:04
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Na základě popsaného problému a provedených vyšetření doporučuji provést cílené odčervení, což znamená odběr vzorku trusu a jeho vyšetření laboratoří /koprologické vyšetření/. Vzhledem k tomu, že kobyla je březí, je možné, že stav souvisí se současným hormonálním profilem klisny, což může po porodu ustat. Pokud drbání trvá dlouhou dobu, může se stát taktéž zlozvykem, aniž by byla zjištěna příčina.

Fitmin

Máme 9letého valacha ČT, chodí 4-5x týdně pod sedlo do terénu, jinak je přes den ve výběhu (i po ježdění). Ráno dostává 3litry mačkaného ovsa+2 kukuřičného šrotu a večer to samé. Celkem tedy 10 litrů jádra. Stačí tolik energie bez úhony zpracovat? Díky

Anonym

2003-04-07 10:04
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Pro koně o hmotnosti cca 600 kg, při lehké práci je denní potřeba energie okolo 100 MJ. Při krmné dávce cca 3 kg ovsa a 3 kg kukuřice, sena cca 7 kg dostame váš kůň 128 MJ. Tuto energetickou složku , kterou dostane navíc, zpravidla ukládá na "horší časy" ve formě pokožního tuku. Při této krmné dávce je váš kůň překrmovám více než o 20 % i bílkovinami. Vysoké dávky bílkovin zatěžují metabolismus a jsou pro koně více nebezpečné než-li vyšší dávky energie. V této krmné dávce chybí minerálně vitamínový doplněk, protože pouze z objemných krmiv a jádra nedostane kůň potřebnou dotaci stopových prvků a vitamínů. Pouze z informací které mám k dispozici, předpokládám, že váš kůň má hmotnost nad jeho optimem. Doporučuji buď přidat práci nebo snížit dávku jádra zhruba o 2 kg, přidávat minerálně vitamínové doplňky a solný liz.

Fitmin