VĚRNOSTNÍ PROGRAM JE MOMENTÁLNĚ POZASTAVEN DO ODVOLÁNÍ.

1 ... 28 ... 55 ... 82 ... 105 106 107 108 109
Prosím o radu. Jde o kobylu ČT, 9 let. Cca měsíc je ustájena v nové stáji, kde má velký výběh, kde je každodenně + vyjížďky ven. Nikdy, ani jednou jsem ji neslyšela zakašlat. V nové stáji je spolu se 3 koňmi, z čehož 2 jsou starší (nad 20let) a pokašlávají. Ptala jsem se na to majitele a on to odůvodnil tím, že už jsou staří, takže na to mají "právo". A dnes, po té, co jsem nasedlala, mi kobyla zakašlala. Dvakrát, žádný záchvat, ale pěkně jsem se vylekala :(( Ještě nutno dodat, že (zvlášť v průběhu práce)se kobyle objevuje bělavý výtok z nozder. Cca před rokem a půl to měla také a teď znovu. Protože jsme nikdy nemuseli kašel léčit, nevím si rady. Jedná se o COPD?Zakašlala ale až po příchodu do nové stáje.. Přišla ke kašli od ostatních koní?? Děkuju

Anonym

2003-04-07 10:04
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Vzhledem k tomu, že kobylka přišla do jiné stáje a objevily se u ní Vámi popsané problémy, je možné, že se setkala s jinými patogenními mikroorganismy než byly ve stáji předchozí. Tudíž kobylka nemusí být dostatečně imunní a mohou u ní nastoupit Vámi uvedené příznaky. Při každém přesunu zvířete Státní veterinární správa nařizuje vakcinaci zvířat /chřipky/. Pokud se u koně objeví kašel s výtokem doporučuji návštěvu veter.lékaře, který daný problém bude řešit. Při výskytu bělavého výtoku je nutno posoudit, zda se jedná o zánětlivý výtok a provést antibiotickou intervenci. Vámi popsané problémy a jejich častější výskyt, mohou být spouštěcím mechanismem rozvoje COPD. Bez klinického vyšetření koně nelze s určitostí stanovit přesnou diagnozu a příčinu vzniklého problému. Taktéž je vhodné zajistit zoohygienické podmínky stáje a okolí.

Fitmin

V srpnu jsem kupovala hubeného a neosvaleného koně. Kůň už dost přibral, osvalil se na nohách (místo "trojklanného"svalu měl jenom "díru" - už má sval), plecách, zůstala vystouplá páteř a vysoký kohoutek. Měla jsem nové sedlo, které mu bohužel způsobilo otlaky. Koník proto 3 měsíce stál a otlaky se mazaly. V tomto směru jsou už záda v pořádku. Když jsem začala znovu jezdit, tak asi po 2 týdnech se mi prohýbal v zádech při čištění. Veterinářka mi říkala, že sedlo má úzkou sedlovou komoru, proto ho bude tlačit pořád. Sedlo jsem nechala rozšířit a upravit odborníkem, proto by mělo být v pořádku. Navíc dáváme filc a tlumícího beránka. Koník se mi ale pořád občas v zádech při čištění prohne nebo když mu jedu podél páteře. Jezdíme v terénu krokem a klusem a chodíme na kopečky, aby se mu záda osvalily. Pod sedlem chodí moc hezky, nevyhazuje, neháže hlavou, sám si nacválává do kopce, z kopce, ... Když ho sedlám, tak se NĚKDY šklebí a odtahuje (to dělá mně-majitelce), ale když ho sedlá někdo jiný, tak stojí krásně a ani se nehne. Kdykoliv jdu kolem něho, tak mu šahám na záda a zkouším páteř, občas se prohne, ale spíše nedělá nic. Jinak je celý den v ohradě, která je mírně z kopce, takže pohyb má pořád. Myslíte, že jsou teď záda citlivější, když jsou neosvalené? A mám ještě jeden problém. Po ježdění má někdy trošku výtok z nosu. Veterinář mi koupi říkal, že to nic není. Nekašle. Stáj je venkovní a je v ní jenom přes noc.

Anonym

2003-04-07 02:04
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Na základě Vašich podrobných informací ohledně zdravotních problémů Vašeho koně, se domnívám, že pokud kůň není dosud v dostatečné svalové kondici, mohou tyto problémy přetrvávat poměrně dlouhou dobu. Je známo, že svalovina koně je odvislá od jeho fyzické zátěže a ježdění. Vzhledem k současnému výživnému stavu, bych doporučil poměrně silnou podložku pod sedlo (westernovou deku, korekční deka/. Setkal jsem se s případy, kdy jezdec se nepohyboval v součinnosti s pohybem koně tzv. šel proti koni, z čehož mohou být i Vámi popsané problémy. Pokud se týká problému výtoku z nosu, prosím o podrobnosti /charakter výtoku, množství, barva, viskozita, četnost výskytu./

Fitmin

Jak se toto onemocnění projevoje, diagnostika, léčba, a prevence. Prosím o jakékoli informace. Děkuji Lenka V.

Anonym

2003-04-06 12:04
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Chronický zánět šlach se projevuje zbytněním /prosáknutím/ vlastní šlachy a jejího okolí. Dochází k projevům bolestivosti na palpaci a šlachy jsou teplejší na pohmat, dochází i k zvětšení anatomických poměrů /oblouček/. Diagnostika palpací a přesná diagnoza se stanoví pomocí ultrazvuku, kde zjistíme poškození šlachy. Léčba je odvislá od zjištění velikosti defektu a doby trvání zdravotního problému. Léčba je závislá od výše uvedených skutečností. Prevence - změna v managementu zátěže jedince.

Fitmin

Chci se zeptat zda mi můžete poradit kde je hranice mezi velkým a obřím plemenem. Jiní výrobci dávkují podle věku nebo váhy u Vašeho krmiva si nejsem jistá, ale chci svého psa krmit správně.

Anonym

2003-03-31 06:03
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Obecně se plemena psů označují jako trpasličí, malá, střední, velká a obří. <b>Přesná hranice mezi například velkým a obřím plemenem neexistuje</b>. Pomyslná hranice mezi středním a velkým psem může být třicet kilogramů, nebo asi 60 cm kohoutkové výšky. Pomyslná hranice mezi velkým a obřím psem může být padesát kilogramů, nebo asi 70 cm kohoutkové výšky. Mezi velká můžeme řadit například německého ovčáka, dobrmana nebo retrívra, mezi obří například rotvajlera, mastifa nebo novofundlandského psa. <b>Více záleží na tom, jaké má plemeno, nebo konkrétní jedinec, sklony k onemocnění kloubů a k tloustnutí. </b><br> Fitmin rozlišuje, z hlediska nabídky krmiv, psy podle velikosti na střední, malá (malá a trpasličí) a velká (velká a obří). Pro větší dospělé psy vyrábí granule značky BERNARD maxi adult, pro štěňata větších psů granule značky LEON maxi junior. <br> Zatímco jiní výrobci dávkují jeden druh krmiva podle věku a váhy, jak píšete, Fitmin uvádí pro jednotlivé velikostní, resp. hmotnostní kategorie pouze doporučené rozmezí dávkování. <b>Na zkušenosti chovatele pak je odhadnout kolik toho asi jeho pes sežere za den. </b>Nejlépe to zjistíte, když mu misku se žrádlem předložíte jen na velmi krátkou dobu. Jakmile pes konzumaci granulí přeruší, začne se zajímat o něco jiného než o žrádlo, ihned mu misku seberte. Dá se říci, že to co pes sežral (po několika dnech návyku na dané krmivo), je jeho denní dávka. <br> Psi velkých a obřích plemen mají stejně jako štěňata těchto plemen specifické nároky na výživu. Vzhledem k velké celkové hmotnosti jsou více zatěžovány klouby. Zároveň je třeba, aby krmivo bylo méně kaloricky vydatné, neboť tato plemena mají nižší potřebu živin na kilogram živé hmotnosti než plemena malá a středně velká. V opačném případě vzniká velké riziko rapidního zvýšení hmotnosti a s tím spojeného enormního zatížení metabolismu psa, především jater a ledvin. <br> Výrobců krmiv, kteří rozlišují v nabídce i speciální krmiva pro psy podle jejich velikosti (a tedy i specifických potřeb), je velmi málo. Fitmin se v tomto směru řadí k progresivním firmám.

Fitmin

Mám 17ti měsíčního psa rhodétského ridgebacka a chodím s ním na výstavy. Chtěla jsem se zeptat jaký druh je pro nás vhodný,teď je ještě ve fázi vývinu a co pak v dospělosti s ohledem na výstavní kondici. Zahraniční značky preferují pro výstavní psy zátěžové krmivo a to je ve srovnání s vaším mnohem nabouchanější(nenapadl mě jiný výraz). A ještě se chci zeptat na konzervační látka, nějak se v tom nemůžu zorientovat. Vaše krmiva je konzervováno solemi a jiné značky konzervují vitamínem A. Jaký je mezi nimi rozdíl a nepoškozují dlouhodobým zkrmováním vnitřnosti?Kdesi jsem četla,že konzervace solí není dobrá a poškozuje ledviny psa.

Anonym

2003-03-26 06:03
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Na dotaz odpověděl ing. Jan Jirásek, vývojový pracovník společnosti Fitmin. <p> Paní bych doporučil toto:<br> Protože Váš pes má nyní téměř 18 měsíců, lze ho z pohledu výživy považovat za dospělého. Předpokládám, že Vašeho psa chcete krmit suchým krmivem a proto bych Vám doporučil náš výrobek Oskar adult regular. Toto krmivo je určené pro dospělé psy v běžné zátěži. A právě zátěž, tzn. množství vydané energie za určité časové období (den, týden) pro Vás bude nejlepším vodítkem ke správnému stanovení typu krmiva. Z Vašeho dotazu není zřejmé, jakým způsobem psa na výstavy připravujete a co všechno s ním děláte. Je proto těžké odhadnout stupeň jeho zátěže a mohlo by se stát, že bude potřebovat krmivo "nabouchanější". Například s Vaším psem chodíte každý den na cvičák, nebo s ním každý den jezdíte na kole a pes musí několik km běžet, potom je pro něj vhodné krmivo Fill performance. V žádném případě však samotný fakt, že pes chodí na výstavy, není důvodem k volbě krmiva pro psy v zátěži. Jak jsem pochopil z Vašeho dotazu, jde Vám o zdraví Vašeho psa, proto je dobré vědět, že překrmování psa bílkovinou a energií (podávání nevhodného krmiva) obvykle není bez zdravotních následků (obezita, poruchy ledvin, močové kameny). <p> Ochrana krmiva proti kažení je provedena několika způsoby: <ul> <li> 1. Typem úpravy krmiva = extruzí. Jedná se o krátkodobé působení vysoké teploty a tlaku, kdy je krmivo doslova uvařeno.</li> <li> 2. Vysušením krmiva na úroveň 8 - 10% vlhkosti, které zamezuje růstu mikroorganismů.</li> <li> 3. Pro případ nesprávného skladování, kdy vlhkost by překročila 10% jsou použity ony konzervanty.<br> Jedná se o soli (chemický termín označující výsledek neutralizační reakce, při které na sebe působí kyselina a zásada) organických kyselin propionové a mravenčí. Jsou to látky ověřené a jejich používání je schválené zákonem o krmivech. Tyto látky se používají i v lidské výživě a v krmivu jsou obsaženy v minimálním množství.<br> Nejedná se vůbec o používání kuchyňské soli (NaCl), jejíž nadbytek v krmivu je nevhodný, může způsobovat vysoký krevní tlak a ledvinové potíže. <br>V krmivu je vždy obsažen vit E (alfa tokoferol), který společně se stopovým prvkem Selenem chrání buněčné stěny před působením volných radikálů = chrání buňky (v těle zvířete) před oxidací.<br> Dále může být v krmivu obsažen delta tokoferol, příp. gama tokoferol. To jsou látky, které jsou schopny chránit krmivo před oxidací, hlavně tuk v krmivu = zabraňují žluknutí tuků. Často se používají ve směsi s rostlinnými extrakty (např. rozmarýnový) a jsou označovány, jako přírodní antioxydanty. Jsou to látky chemicky podobné vit. E, ale v těle zvířete nemají jeho účinky.</li> </ul> <p> Je to trochu komplikované, ale snad se mi podařilo Vám to trochu objasnit.

Fitmin

Mám labradora-stáří 4 měsíce -váha cca 16 kg. Krmíme ho 4x denně po 10 dkg granulemi zn. K9 /po doporučení). Trpí často průjmem. Byly nám doporučeny granule EUKANUBA - PUPPY§JUNIOR, které jsou pro nás příliš drahé. Prosím o radu, zda tyto průjmové potíže jsou způsobeny granulemi K9 a co byste doporučil. Děkuji za Vaši odpověď.

Anonym

2003-03-26 08:03
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Jestliže váš pes má často průjem, může to mít mnoho příčin. Může to být krmivem, krmnou dávkou, prostředím, ale i samotným psem, jeho konstitucí nebo fyziologickým stavem. Mladý pes občas pozře nějaký předmět nebo látku biologické povahy, které u něj mohou průjem vyvolat. Bez podrobné znalosti všech těchto faktorů lze jen těžko určit zdroj obtíží a doporučit způsob krmení. <br> Nebudeme zde hodnotit kvalitu krmiv jiných značek. K tomu nemáme dostatek podkladů ani pověření. I u kvalitního krmiva se může stát, že například vlivem nevhodného skladování, ať již bylo zaviněno vámi nebo někde v obchodním řetězci, dojde k zmnožení bakterií, kvasinek nebo plísní. Pokud máte podezření na druhotnou degradaci například vlivem skladování otevřeného pytle s krmivem při vysoké skladovací teplotě, raději s ním již nekrmte!<br> Pokud vám mohu radit, doporučuji, ještě před jakýmkoliv rozhodnutím, udělat psovi nejprve důkladnou ozdravnou kůru. Myslím tím dokonalé vyčištění trávicího traktu nejlépe jednodenní hladovkou. Pes nedostane po celý den nic k jídlu, ani pamlsek. Musí mít ale k dispozici dostatek čisté vody. Druhý den rozvařte rýži a vzniklý šlem dejte psovi. Pokud ho nebude žrát sám, nakrmte ho násilně jako malé děcko. Většinou tato ?kůra? postačí a následující den můžete přejít na kompletní granulovanou stravu.<br> Pokud se však chcete být jisti, že ?kůra? zabere, přechod na nové krmivo by měl být pomalejší. Další den (již třetí) můžete do šlemu přidat například kuřecí maso a další den trochu granulí. Pátý den již může krmná dávka obsahovat jen granule. Na obnovení střevní mikroflóry můžete psovi podávat od druhého dne po zahájení léčebné kůry speciální pastu s názvem Probican od firmy Medipharm CZ.<br> Pokud i pak budou průjmy přetrvávat, doporučuji navštívit veterinárního lékaře. Když budou prokázány průjmy chronického rázu nebo zapříčinění špatnou funkcí orgánů, může vám předepsat speciální dietní granule. Ty však nejsou nikterak levné. Fitmin, a.s. sice speciální dietní granule nevyrábí, ale prémiová krmiva chovatelské řady jsou natolik kvalitní, že by průjmy po nezbytném několikadenním návyku neměly vzniknout. Při jejich výrobě se používají pouze pečlivě vybrané kvalitní suroviny bez alergenních látek. Granule mají vyvážené živinové složení a vysokou stravitelnost, což znamená nižší příjem krmiva a menší zatížení organismu než při použití běžných krmiv základní řady. Celý proces výroby všech krmiv zn. Fitmin probíhá pod přímou veterinární kontrolou.

Fitmin

Náš pes si vykusuje srst na předních nohách.

Anonym

2003-03-22 10:03
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Odpověď poslal MVDr. Petr Daněk, CSc.:<p> Doporučuji navštívit veterináře. Může jít o celou řadu příčin - kožního parazita, mytí nevhodným šampónem, nudu psa, nedostatky ve výživě. Nalézt konkrétní příčinu a problém odstranit je možné pouze po klinickém vyšetření psa.

Fitmin

Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala, jaká je pravděpodobnost úplného uzdravení zlomeného spěnkového kloubu popř. za jak dlouho, a jak se k takto zraněnému koni máme chovat.

Anonym

2003-03-19 01:03
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Úplné uzdravení zlomeného spěnkového kloubu s vysokým procentem úspěšnosti zajistí chirurgická intervence. Nelze stoprocentně říci, že se nevyskytnou projevy, které se s vyšší pravděpodobností vyskytují při konzervativní léčbě /možnost výskytu patologických stavů až artrozy/. Chirurgickou intervenci je potřeba provést v co nejkratším časovém období od klinického projevu. Konzervativní ošetření spočívá v přiložení fixačního obvazu /kastu/ s následnou jeho kontrolou, omezení pohybu /max. krátké procházky/. Doporučuji doplnění výživy preparáty zabezpečující zvýšený přísun prvků, které jsou potřebné ke stavbě kostry. Dále je možné doplnit KD chondroitin sulfáty - např. Fitmin Flexi, Chondro, Chassoton. Vhodné je po třech měsících provést kontrolní Rtg. snímky ve stejných projekcích a projekčních hodnotách a porovnat se snímky, kdy byl stav akutní.

Fitmin

Moc prosím o radu. Krmím svou fenu už cca.1 rok Fitmin Oskar. Velice mi vyhovoval,řekla bych,že je kvalitnější než některé"neustále vychvalované". Ale před 2 mesíci jsem změnila na Athur, protože je feně už 8let a moc tloustla i při snížené dávce. Ale nastal problém, i při dodržené přesné davce, pořád hledá venku lecos k zblajznutí,pojídá i nestravitelné věci(plasty)a hlavně pravidelně své exkrementy, což je víc než HNUSNE, a nelze ji to odnaučit. Potřebovala bych poradit, jestli tento stav je možné zmenit a jak. Moc děkuji.

Anonym

2003-03-19 12:03
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Vaše fena je starší, nemusí však být stará. Záleží na mnoha okolnostech, např. velikosti plemene, jak se sama cítí. Je to jako u lidí, věk biologický nemusí odpovídat věku fyzickému. Dle vašeho dopisu lze usuzovat, že je fenka ještě čilá. Teoreticky by mohla dostávat ještě granule OSKAR ADULT. Jestliže však moc tloustla, jak píšete, zvolila jste správně. <br> ARTUR LIGHT/SENIOR je krmivo určené pro starší, málo aktivní psy. Má snížený podíl bílkovin a tuků (metabolizmus psa je tak méně zatěžován). Hodí se pro psy se sklonem k obezitě. Je v něm vyšší podíl minerálních látek a vitamínů především pro obnovu kostní hmoty.<br> Vaše fenka tedy pojídá vše možné ne z potřeby doplnit si minerální látky a vitamíny, ale především z hladu, lépe řečeno z pocitu hladu. Protože najednou dostává méně energetických složek v potravě, cítí se být nesvá. To se může projevovat v hledání náhradní potravy nebo něčeho, co by ji zabavilo. <br> Dva měsíce jsou podle mého krátká doba na to, aby vaše fenka zhubla a zbavila se tohoto neustálého pocitu ?něco sníst?. Je to krátká doba i na odnaučování zlozvyků, které popisujete.<br> <br> Moje rada je: ARTUR LIGHT/SENIOR je krmivo pro vaši fenu vhodné, pokračujte v jeho podávání. Snažte se ji ale více zabavit. Nedovolte jí požírat exkrementy a jiné materiály, které by jí mohly případně uškodit. Více ji pozorujte a včas zasáhněte, bude-li chtít něco nezdravého sežrat. Předcházejte tomu, aby se k plastům nebo k vlastním exkrementům dostala.

Fitmin

Krásný den, moc bych vás chtěla poprosit o radu. Vlastním 8 měsíčního hřebečka polokrevného angloaraba. Před 14-ti dny si začal ulevovat zadní nohu, když jsme pak šli na procházku na ruce spěnkové klouby se jako by začali podlamovat a lupat!Nehřejou a nebolí ho!Vyrůstal ve špatných podmínkách a proto to přisuzuji tomu(prosím Vás o Váš názor). Asi proto,že jeho organismus není zvyklí na tolik krmení a pohyb. Dnes dostáva kvalitní krmení a má slámovou, hlubokou podestýlku. Měla bych zájem o zákoupení nějakých vitamínu. Jaké by byly vhodné a jaká je jejich cena?Děkuji EDITA

Anonym

2003-03-14 10:03
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Podle Vašeho sdělení o množství a kvalitě krmné dávky, Vás chci varovat před možnými zdravotními problémy, které mohou souviset s minulostí a současností krmné dávky. Jestliže zvíře bylo doposud v podmínkách jaké uvádíte, je zapotřebí krmnou dávku nepřehánět s množstvím bílkovinné a energetické složky. Protože kůň je velice citlivý na zásah do krmné dávky, je nutné provádět ohleduplně /časově/ přechod na hodnotnější krm.dávku, pokud tato změna bude provedena v krátkém časovém intervalu, může se u Vašeho koníka projevit několik nemocí /strmý až překlubní postoj, osteochondroza kloubů/. Pokud se týká Vámi popsaného podlamování a lupání ve spěnkových kloubech, můžou tyto problémy již souviset ze změnou krmné dávky. Doporučuji Vám klinické vyšetření veterinárním lékařem. Z nabídky firmy Fitmin bych vybral doplňky krmné dávky EQUICO balance /pro hříbata a mladé koně v období růstu/, a EQUIMIN /minerálně vitamínová směs/.

Fitmin

Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala na možnost snížení nervozity koně před závodem. Mám dva jedenáctiletého A1/1 se šestiletou výbornou sprinterskou rovinovou minulostí, nyní je ve skvělé kondici jak fyzické (plíce, šlachy, klouby...), tak psychické (klidná stáj, pastva, stádo, komunikace, práce ze země...). Je velmi dobře přiježděný, spolehlivý a občas se s ním podívám na rodeové závody. Problém vysoké nervozity před startem mám i já i kůň, zavedení koně do corralu, reakce na pobídku - všechno je těžké, kůň se dokáže tak vynervit, že není schopen klidného pohybu bez křeče. Nejraději by jen rychle prchal, když se zahřeje a vnímá atmosféru. Ani se nijak "pro efekt" nebo pro roztrénování nesnažím koně dlouho před začátkem soutěží zahřívat a hodinu s ním kroužit na opracovišti, jen docela krátce protáhneme klouby, zaklušeme, procházíme se, vše se stále suchým a klidným koněm. Tím, že mi pak při soutěži samotné jde proti pobídce, chová se úplně opačně než při práci mimo soutěž a předvádí "zatmění" před očima, dostane i mě do stavu, kdy mám chuť vše "zabalit". Přitom cítím, že to není žádný jeho strach nebo nechuť k té určité disciplíně, je pracovitý, chápavý, rychlý, šikovný. Jen v ten okamžik sedím na dynamitu, který vůbec neví, kam se dřív rozprsknout, má úplně jiný výraz, pobídky vnímá jen tak zdáli a já sama ve svých nervech ho zklidnit nedokážu. Ježděný je měkkých kroužcích. Ostruhy nebo bičík vůbec nepoužívám, není proč. Z přípravků volně prodejných znám jen Biomag. S ním žádné výrazné změny nepociťuji (..snad kromě placeba na mě samou?). Prosím Vás tedy o radu, zda existuje ještě jiný přípravek, fungující a spolehlivý, nezatěžující ale organismus koně, který by pomohl udržet klidný tep a mysl i krevnatějšího koně v atmosféře soutěží, který by potlačil jeho nervozitu. Mačkaný oves nebo kukuřičný šrot krmím jen symbolicky (do 1 litru denně), dávám přednost "hobby" granulím, směsím sladového květu, otrub a šrotů s vitamíny a kloubní výživou, seno, vojtěšku, v létě denně i zelené. Děkuji za odpověď.

Anonym

2003-03-12 09:03
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Z vlastní zkušenosti mohu říci, že dostihový kůň, který má velice dobrou výkonnostní třídu a má být tzv. předělán na jiné sportovní odvětví /např. western, parkury apod./,mu trvá minimálně rok než se zklidní a jsou i koně, kteří nemohou být takto využiti. Samotné zavedení koně do corralu je pro takové koně psychickou záležitostí a v kombinaci s hudbou, vyvolá vzpomínky dostihové kariéry, z čehož vyplývá jeho chování. Nervozita jezdce se taktéž přenáší na koně a může být dalším ze spouštěcích mechanismů. Preparáty na zklidnění koní, které se aplikují injekčně, jsou vesměs sedativa a látky, které jsou na listině zakázaných preparátů /doping/. Pro zklidnění koně je možno použít přísady do krmení s vysokým obsahem vitamínu E a selenu, i když ani tyto doplňky nezaručují výrazné zklidnění koně. Spíš bych se přiklonil k názoru, že pokud znáte jezdce, který je schopen absolvovat závod bez nervozity, kterou by přenesl na koně, aby s koněm jel závod on. Sama uvidíte, zda dojde k nějaké změně v chování koně během závodu. Budu rád, když mi dáte vědět, jak jste tento problém řešila a s jakou úspěšností.

Fitmin

Dobrý den, máme březí plnokrevnou kobylku (termín okolo 20. března)Je to zkušená máma (bude to její 6. hříbátko - u nás 3.)Co já vím, rodila vždy bez problémů a hříbátka byla zdravá a vitální. Letos řešíme problém, co s hlídáním. Oproti minulým rokům se změnila situace a nastal menší problém. Kobylka stojí ve stáji, kde je od 14hod do 21-22hod rušno a plno lidí a od této doby opět až do odpoledne je absolutní klid - tedy ideální čas k porodu ( a jak tu naší maminu znám, dává si hodně záležet na tom, aby měla klid) A já nemám od 7:00 až do 14:00 absolutně možnost kobylku jakkoliv hlídat a bojím se nechat porod náhodě. Radila jsem se s naším veterinářem a ten mi, jako vhodné a prý naprosto bezpečné řešení,navrhl umělé vyvoláni porodu injekcí. Slyšela jsem,že někteří chovatelé používají tento způsob zcela běžně ale já s tím nemám žádné zkušenosti a bojím se, abychom něco nepokazili. Jaká jsou rizika uměle vyvolaného porodu, nemůžeme tím kobylce spíše ublížit? Mnohokrát děkuji za odpověď Eva

Anonym

2003-03-11 03:03
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Ano, tyto možnosti existují. Je možné umělé vyvolání porodu v čase, kdy tzv. dopadá termín porodu u Vaší klisny. Důležité je domluvit se s ošetřujícím veterinárním lékařem, aby uměle vyvolaný porod vedl úspěšně až do zdárného konce, aby si lékař vytvořil dostatečný časový prostor a nevzdaloval se od rodící klisny. Rizika uměle vyvolaného porodu jsou stejná jako u klasického porodu, ale pokud je porod veden pod odborným dohledem, mohou být komplikace řešeny na místě a včas přímo veterinárním lékařem, proto doporučuji jeho přítomnost až do konce /tzv. odloučení a odchodu lůžka/.

Fitmin

Rád bych se zeptal na Váš názor ohledně stříhání strsti u koní, jenž je pro mne osobně velice praktické. Já osobně nechávám své sportovní koně stříhat každý rok (během ledna nebo února) a nemám s tím žádné problémy. Potkávám se ale s názory i z řad veterinárních lékařů, že to není pro koně dobré a zdravé. Jaká jsou tedy možná rizika a nevýhody u stříhaných koní? děkuji předem za odpověď.

Anonym

2003-03-11 12:03
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Já osobně ze své praxe znám majitele koní, kteří jsou zastánci i odpůrci stříhání koní. Vzhledem k tomu, že sportovní sézona je v tomto celoroční /letní parkurové skákání v přírodních podmínkách, zimní halové závody/, doporučuji koně, kteří začínají svoji sportovní sezónu dříve než v jarních měsících, stříhat. Tito koně potřebuji individuálnější přístup než ostatní /je zapotřebí teplejší stáj, dekování koní, vzdušnou stáj avšak bez průvanu/ Ostříhaní koně se méně potí, což má velký význam pro metabolismus zvířete a příznivě působí na výkonnost. V "chladnějším roce" se u některých koní provádí stříhání nebo alespoň dekování v pozdějším létě /od září - viz termín Velké pardubické/. Pokud svým koním zajistíte správné termické podmínky, nevidím důvod, proč stříhání srsti u koní neprovádět.

Fitmin

Dobrý den, mám 7 letou kobylu na parkury. Rozhodla jsem, že ji letos budu přikrmovat nějakými vitamínovými přípravky. Rozhodla jsem se pro firmu Fitmin, ale v nabídce jich je tolik, že nevím pro který se rozhodnout. Chtěla bych preparát pro výživu kostí, kloubů, chrupavek a svalů. Loni koncem sezóny se u ní objevilo lupání v kloubcích, které se po zimě objevilo znova. Čím je způsobeno (krom zátěže) a co bych měla do krmné dávky přidat (respektive jaké vit. doplňky). Děkuji

Anonym

2003-03-07 11:03
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Koním, kterým chce majitel dopřát plnohodnotný metabolismus i v období zátěže, je možné podávat k základní krmné dávce různé přípravky. Z nabídky firmy Fitmin, Vám doporučuji přípravek EQUICO Flexi pro výživu kostí, kloubů a chrupavek, který zajišťuje prevenci kulhání a kloubních onemocnění. Přípravek EQUICO profi snižuje svalovou únavu, zvyšuje regeneraci a prevenci před bolestivým tuhnutím svalů. Vámi popsané "lupání v kloubcích" bývá nejčastěji způsobováno přetížením a rychlým zatěžováním koně v tréninku. Doporučuji zkusit změnu térenu a tréninkové dávky. Zlepšení těchto příznaků bývá dlouhodobější záležitostí. V tomto případě je lepší přípravek EQUICO flexi podávat v preventivní dávce /tj. lO g denně/, změna zdravotního stavu by měla být patrná přibližně po 3 měsících.

Fitmin

Před pár dny došlo k úhynu naší březí kobylky. Důvodem byla zhmožděná děloha a následné vykrvácení. V těch dnech už měla svuj termín porodu. Nikde však neupadla a ani se neválela. Jaká může být jiná příčina zhmoždění dělohy? Před tím porodila dvě zdravá hříbata

Anonym

2003-03-06 11:03
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Z Vašeho dotazu není patrné, zda diagnoza zhmoždění dělohy a vykrvácení je pitevní nález nebo domněnka. Vzhledem k faktům, které jste napsala a v časové souvislosti úhynu a termínu porodu, mohlo dojít k nástupu porodu a špatnému vedení porodu /např. torze dělohy/ a k traumatu mohlo dojít uvnitř dělohy ze strany plodu. Ze svých zkušeností si myslím, že příčinou mohlo být trauma, které klisna prodělala /kopnutí od jiného koně, smeknutí při vstávání v boxu, zavalení se apod./. Vzhledem k tomu, že Váš dotaz je pouze stručný, zvíře jsem nikdy nevyšetřoval v této souvislosti, ani po úhynu a není k dispozici pitevní protokol, můžu pouze teoretizovat, ale nemohu přesně stanovit příčinu úhynu.

Fitmin

Vážení, objednala jsem si u firmy Fitmin a.s. těstoviny pro pejsky zn. Míša. Vše bylo vyřízeno v naprostém pořádku, za což moc děkuji. Ale měla bych na vás jeden dotaz. Nikdy jsem toto krmivo nepoužívala a myslela jsem si, že se tyto těstoviny musí nejprve uvařit. Ale na obalu jsem žádný návod nenašla. Znamená to tedy, že těstoviny se krmí ve stavu v jakém jsou dodávány s výjimkou pokud se podávají samostatně. Pak se přelévají vývarem nebo mlékem. Pokud je budu přimíchávat do masa - mám je tedy dávat "syrové". Děkuji moc za alespoň kráťunkou odpověď, zda mám pravdu. S pozdravem

Anonym

2003-03-05 04:03
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
?Míša? je extrudované krmivo, nemusí se tedy vařit ani zpařovat vodou (šetrné vaření nebo zpařování mu ale neuškodí - jen je to jaksi navíc). ?Míšu? můžete krmit i v suchém stavu. Raději ho ale předem namočte na pár minut do vývaru, vody, případně do mléka (to zvláště pro dorůstající štěňata).<br> S masem tedy můžete těstoviny zn. Míša míchat ?syrové?.

Fitmin

Existuje nejaky seznam veterinarnich zaopatreni, ktere je nutno zaridit pri importu/exportu koni do/ze EU ale i jinych zemi(SK, H, PL)jake jsou zapotrebi papiry treba pri tranzitu pres D do CH?. Nasledujici otazku asi nezodpovi Dr. Vet. ale treba nektery ucastnik diskuze. Jak je to s celnimi doklady?

Anonym

2003-03-05 09:03
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Pro import a export koní jsou přesně stanovená pravidla, která jsou pro země EU jednotná a v ostatních státech individuální. Import a export koní povoluje Ministerstvo zemědělství, odbor Státní veterinární správy. Dále je nutné: l. vyplnění formuláře importu/exportu, 2. provedení serologického vyšetření krve koně, 3. vyplnění formuláře identity koně, 4. vyplnění formuláře dopravního prostředky a přesné specifikace trasy. Vzhledem k tomu, že naše země se připravuje na vstup do EU, dochází k doplňování údajů v obsahu formulářů. Doporučuji navštívit Vaši spádovou okresní veterinární správu, kde Vám s ochotou poradí a pomohou úspěšně a bez problémů vyřešit dotazy související s vývozem a dovozem, příp. tranzitem koní v jednotlivých zemích.

Fitmin

Vlasním ani ne ročního hřebečka, jeho problém spočívá v tom, že má, dle mého názoru strmé kopyto na pravé přední. Tzn. že si toto kopyto oštípává, nezasahuje bílou čáru. Chtěla jsem se zeptat, zda se toto může spravit správným kováním, a nebo se to upraví samo, ale asi ne. Předem moc děkuji.

Anonym

2003-03-05 07:03
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Strmé kopyto a oštípávání rohoviny kopyta jsou dvě odlišné nosologické jednotky v onemocnění kopyta. Na základě Vámi popsaných potíží, může být strmé kopyto způsobeno zkrácením šlach na končetinách /oboustranně/ nebo v důsledku špatného úhlení končetiny. Pokud tyto příznaky nejsou přítomny, myslím si, že strmé kopyto je způsobeno špatnou podkovářskou úpravou. Ortopedickým podkováním lze tento problém řešit k Vaší spokojenosti. Samotné oštípávání kopyta bývá projevem nekvalitní rohoviny, nevhodného povrchu místa, kde se kůň pohybuje /tvrdé nerovnosti terénu/.

Fitmin

Mám dva malé koně pobývající převážně venku. Jsou výborně osrstění. Kobylka, které je již 19 let nemá sice problémy přímo s línáním, ale někdy se jí dělají takové suché stroupky. Pomáhá ji důkladné čištění. Letos se zatím neobjevily, ale přesto bych chtěla začít podávat během línání některý z přípravků pro lepší vývoj kůže a srsti. Koně dostávají jádro jen někdy, jsou tlustí. Je možné tyto přípravky podávat samotné? Nebo kolik je potřeba ovsa, aby kůň dávku sežral? Vybíraví nejsou, sežerou všechno.

Anonym

2003-03-03 02:03
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Pro lepší vývoj kůže a srsti je možno použít několik přípravků od různých firem /fa Fitmin - Biotin-zinek, fa Chassot/, popř. navštívit prodejnu s jezdeckými potřebami a využít nabídky těchto objektů. Nadále pokračovat s důkladným čištěním koní. Pokud se týká podávání těchto preparátů, jsou vyráběny jako přísady do krmiva /jádra nebo mače/. Je vhodné tyto přídavky podávat s jádrem, pro lepší příjem a vyšší využitelnost podané dávky, doporučuji tuto část krmné dávky vlhčit. Oves, jakož to energetické krmivo se podává v závislosti na využití /energetické potřebě/ zvířete. Množství ovsa podáváme jedinci v závislosti na jeho pracovním využití a jeho kondici. Pokud jsou zvířata překrmována energetickými krmivy, jsou vystavena riziku onemocnění /schvácení kopyt, gastroenterologické problémy - koliky, obezita apod./.

Fitmin

Byl jsem s koněm na vyjížďce a měl jsem pocit, že po měkkém terénu nekulhá, ale po tvrdší podložce mírně kulhá. Při večerním ošetřování jsem zjistil, že kůň našlapoval na špičku kopyta. Přivolal jsem veterináře, nezjistil žádnou bolestivost, žádný otok, píchnul mu do žíly injekci. Dnes je to třetí den a stav se nezlepšil. Co je nejspíš příčinou kulhání a výše popsaného stavu?

Anonym

2003-03-03 08:03
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Provedl bych pořádné vyšetření a ošetření kopyta, porovnal teplotu sousedního kopyta, vyšetřil kopytními kleštěmi na případnou bolest tlakem, změřil pulsaci cév na končetině, abych vyloučil nebo potvrdil zánět kopyta. Podle Vámi popsaných příznaků, si dovoluji téměř tvrdit, že o tento zánět kopyta se jedná a doporučil bych radikální řešení /ortopedické ošetření/. Pokud by se jednalo o zánět kopyta, je vhodné podat protitetanové sérum, antibiotika a antiflogistika.

Fitmin

Mám koně, kterému přetékají slzy přes víčko, vypadá to jako "ubrečené oko". Nejvíc se tento problém projevuje v létě při ostrém slunci, ale i v zimě / napadaný sníh, ostré slunce/. Veterinář tvrdí, že oči jsou v pořádku, bez patologických stavů, vše na oku je ve fyziologické normě. Jde tento problém řešit?

Anonym

2003-03-03 08:03
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Pokud je samotné oko v pořádku z hlediska medicinálního, je zapotřebí věnovat také pozornost tzv. přídatným orgánům oka. Zvláště bych se zaměřil, zda je průchodný ductus nasolacrimalis / zajišťuje odtok slz/. Až při zvýšené tvorbě slz, mají nárok přetékat přes okraj spodního víčka, kdy nestačí odtékat tímto ústrojím. Považoval bych za nutné provedení zkoušky průchodnosti tohoto ústrojí.

Fitmin

Měla bych prosím dotaz. Můžou přežít štěňata narozená zhruba v 42.-43. dnu březosti?Děkuji

Anonym

2003-03-02 01:03
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Z otázky není jasné, zda nás zkoušíte nebo chcete konkrétní odpověď. Pokud by se něco takového opravdu stalo, pak jde o klasický potrat a štěňata by teoreticky nemohla bez cizí pomoci přežít. V každém případě je třeba kontaktovat veterináře, nejlépe přímo porodníka specialistu.<br> Pokud se stalo, že štěňata se narodila ve 42. - 43. dnu březosti, vzniká podezření na špatně podchycené krytí. Již několikrát jsem byl svědkem toho, že majitel byl převědčen o tom, že k žádnému nekontrolovanému nakrytí nedošlo. Nakonec byl usvědčen například testem na paternitu, nebo se přiznaly děti, že vzali fenu na procházku a nechali ji běhat bez dozoru. Mám také zkušenosti, že fenu lze nakrýt znovu ještě po dvou týdnech po prvním krytí. Třeba jste první krytí nezaznamenali.

Fitmin

Potreboval by som od Vaseho odbornika cez vyzivu poradit. Mam psika, labrador retrievra, ktory patri medzi velke plemena. Ma 4,5 mesiaca a vazi 25 kg. Vsetci mi hovoria, ze ma nadvahu. Nemam vela skusenosti, a nechcem spravit chybu. Na radu chovatelov som pred 3 tyzdnami presedlal z Pro nature 28 na Fitmin Leon pre velke plemena. Davam mu celkovo 75 dg denne v troch rovnomernych davkach, doplnujem to i standardnymi multivitaminmi pre psy. Nechcel by som zvysovat jeho pohyb, pretoze na dany vek ho ma podla veterinara dost, na druhej strane nadvaha mu neprospeje. Bojim sa, ze znizenie davky sposobi i nedostatok vitaminov, mineralov a inych latok. Pravdepodobne ma nabeh na displaziu bedrovych klbov. Poradte, ako na to.

Anonym

2003-02-28 10:02
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Jsem toho názoru, že pro labradora je co se týká krmiva značky Leon zcela dostatečná dávka na spodní hranici <a href="http://www.fitmin.cz/fitmin.asp?start=26&id=115"> doporučené spotřeby</a> , tedy <font color=blue>60 dkg na den</font>. Tato dávka by mu měla zajistit dostatečný přísun vitamínů a minerálií. Je dokázáno, že i předávkování zejména minerálních látek psovi v růstu škodí, může paradoxně způsobovat i špatný vývoj pohybového aparátu. <br> Co se týká obezity vašeho psa, labradoři obecně k ní mají sklony. Je možné, že ji způsobilo i předchozí ?příliš vydatné? krmivo, tři týdny mohou být pro změnu jeho celkové kondice málo. <p> Otázka na vás, skutečně váš pes sní během dne jen granule, které mu předložíte do misky v předem vypočítané dávce? Nedostává od někoho z rodiny ještě něco ?od stolu? nebo jako pamlsky? I to může přispívat k nadváze. <br> Myslím že ve věci pohybové aktivity vašeho psa vám veterinář radí správně. <b>Štěně se rozhodně nesmí přetěžovat</b> (v případě větších plemen psů určitě ne do jednoho roku věku) například během u kola, skákáním přes překážky, mnohakilometrovými pochody. Nejlepší je pro něj přirozený pohyb, jehož dávky má možnost si naordinovat samo.

Fitmin

Používám pro svého psa kompletní krmiva. Je nutné doplňovat vitamíny?

Anonym

2003-02-19 02:02
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
O odpověď jsme požádali MVDr. Petra Daňka, CSc. . <br> Označení ?kompletní krmná směs? uvedené u názvu krmiva říká, že krmivo obsahuje takové množství všech jednotlivých živin, včetně vitaminů, které je dostačující pro základní životní funkce při použití podle návodu. V některých obdobích však doplněk vitaminů doporučujeme i při použití kompletních krmných směsí. <br> V první řadě jde o zvýšené nároky organismu během nemoci a rekonvalescence, většinou provázené sníženou tvorbou a využitím vitaminů vlivem léků a současně sníženou žravostí a nižším příjmem kompletního krmiva. Doplněk vitaminů a mikroprvků urychlí výměnu srsti a zlepší její kvalitu. Zvýšené nároky jsou i u březích fen, zejména v první polovině březosti je vhodné použít doplněk ? ve druhé polovině březosti jsou zvýšené nároky vyřešeny podstatně zvýšeným příjmem krmiva. Po odstavu štěňat potřebuje fena doplnit tělesné zásoby vitaminů a mikroprvků, současně je nutné snížit krmnou dávku, aby neztloustla. Vitaminový doplněk je vhodný, jestliže kompletní krmivo tvoří pouze část krmné dávky a tím je dotace vitamínů podstatně snížena. Pro kosmetický efekt na srst a kůži je vhodné podávání během příprav na výstavu. Vitaminový doplněk je vhodné použít i v období stresů. <br> V obdobích zvýšených nároků pomůže vitamino-minerální doplněk organismu lépe a rychleji reagovat.

Fitmin

Proč používat kompletní krmiva? Úspěšně chovám psy již řadu let a krmím je klasickým způsobem.

Anonym

2003-02-19 02:02
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Odpovídá MVDr. Petr Daněk, CSc. <br> Sestavit si krmnou dávku, aby obsahovala ve správném poměru energii a bílkovinu, aminokyseliny bílkoviny ve správném vzájemném poměru, potřebné množství makroprvků, mikroprvků a vitaminů, není zrovna jednoduchá záležitost. Problémem je i obstarat si některé komponenty. Tato záležitost je daleko snazší pro výrobce krmiv. Kompletní krmivo se vždy podstatně více přibližuje požadavkům psa než krmivo, které dokážeme doma připravit. Při domácí přípravě krmiva je nutné do ceny započítat také ceny minerálních a vitaminových doplňků, kterých musíme do krmiva zařadit podstatně více, než kolik se spotřebuje při použití kompletního krmiva. Nezanedbatelná je i cena energie, spotřebované na přípravu (vaření) a uchování krmiva (mraznička). Domácí příprava krmiva je vysoce časově náročná. <br> Řada chovatelů, kteří dosahovali vynikajících výsledků se psy, krmenými klasickým způsobem, dosahuje při krmení kompletními krmivy výsledků ještě lepších, přičemž na přípravu krmiva spotřebují méně času.

Fitmin