VĚRNOSTNÍ PROGRAM JE MOMENTÁLNĚ POZASTAVEN DO ODVOLÁNÍ.

1 ... 28 ... 55 ... 82 ... 99 100 101 102 103 104 105 ... 109
Jak mám postupovat, když se zapomělo přeočkovat po roce proti chřipce (vakcína Tetagripiffa). Kobyla měla být očkovaná v půlce ledna. Stačí přeočkovat jednou nebo bude potřeba třikrát? Děkuji

Anonym

2004-05-04 10:05
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Pokud jste zapomněli provést přeočkování po roce, jediná možná cesta je provedení základního vakcinačního schématu. Konkrétně k této vakcíně je třeba provést vakcinaci, za jeden měsíc revakcinaci a po 6 měsících další 2 revakcinace. Tímto máte provedenou základní vakcinaci, poté stačí vždy do roka provést revakcinaci.

Fitmin

Dobrý den. Vlastním dvě feny Bersnkého salašnického psa, jedna fena je nakryta a mezi 15-18. květnem čeká štěňata. Doposud jsem neznala krmiva premiové řady Fitmin a tak fenu krmím granulovaným krmivem zn. NutriCan Extra. Velmi se mi však líbí premiová řada Fitmin, vč. mléka a kaše pro štěňata. Ráda bych se zaptala, zda mohu fenu v tomto stadiu převést na krmiva zn. Fitmin, na jaký druh, je-li dobré k tomu přidávat nějaký vitamínový či minerální doplněk, jak postupovat po porodu a následném odchovu štěňat - krmení. Obě feny jsou v poměrně velké fyzické zátěži (pohybuji je s koňmi ) - březí fena nyní chodí jen na lehké procházky. Také jsem na webu nenalezla cenu k  mléku a kaši pro štěňata, nejblíže mám zřejmě sklad Tenesco. Předem děkuji a přeji krásný den.

Anonym

2004-05-03 08:05
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Je to hodně otázek, ale vzájemně spolu souvisejících. Krmivo Berta pro březí a kojící feny a také pro štěňata je super, mohu jen doporučit. Přechod z jednoho krmiva na druhý by nemusel být problémem. Naše krmivo je oproti NutriCanu Extra energeticky bohatší o 5 % tuku, obsahuje kromě drůbeží bílkoviny i rybí, kladně může působit i přídavek rýže a lněného semínka. Žádný vitamínový ani minerální doplněk zatím nepřidávejte. Pokud bude mít fena více štěňat nebo je bude kojit dlouho, doporučil bych tak 4 týdny po porodu nasadit na 4-6 týdnů náš přípravek PRO regenerace. Systém krmení štěňat je popsán v několika dalších odpovědích v poradně. Jen stručně. Nejdříve dostávají štěňata mléko KID milk (prášek se musí rozmíchat v doporučeném poměru s vodou). Po několika dnech se přechází postupně na kaši Benjamin (prášek doporučuji nejprve rozmíchat v doporučeném poměru s mlékem KID milk, později stačí jen s vodou). Po dalších několika dnech můžete štěňata učit žrát granulky Berta. Některá štěňata ani nemusíte mléko, kaši a granulky učit žrát, některým je třeba pomáhat tak, že jim v daném krmivu smočíte čumáček. To většinou stačí. Ke krmení dudlíkem nebo lžičkou přistupujte jen když opravdu štěně samo nežere a hrozilo by, že bude až příliš hubnout.

Fitmin

Dobrý den, mám roční perskou kočičku. Poté co mi začala čůrat, kde neměla, jsem vzala její moč na vyšetření. Má zánět, který léčíme antibiotiky. Dále však veterinářka přišla na vrozenou vadu ledvin. Má v moči krystalky cystinu. Sdělila mi, že bohužel proti tomuto neexistují žádné léky ani preventivně se s tím nedá nic dělat. Myslela jsem si, že třeba nějaké specielní granule by pomohly alespoň zpomalit tento proces. Ale paní doktorka mi řekla, že by jí to nepomohlo. Tudíž nás čeká pravidelná kontrola moči a ultrazvuk ledvin a případná operace a to stále dokola. V jakém je to stádiu zjistíme po ultrazvuku, po doléčení zánětu. Chtěla jsem se zeptat jestli nemáte nějaké zkušenosti s tímto problémem, je to opravdu takhle beznadějné? V zahraničí prý existuje nějaký lék, ale v ČR není, není schválený. Děkuji za odpověď.

Anonym

2004-04-30 06:04
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Speciálními dietami se omezují účinky některého onemocnění, nejsou léčebným prostředkem, zvláště ne dědičné vady. Pokud vím, tak existují speciální diety s účinky na struvitové močové kameny, ne na cystinové. Zkuste kliknout například na http://www.grandcalvera.cz/zbozi.php?kat=2&typ=54. Pokud nějaký lék u nás není schválený, nelze ho ani předepisovat. V tomto případě doporučuji plně svěřit vaši kočičku do rukou veterinární lékařky a doufat, že onemocnění kočičce nebude způsobovat velké bolesti.

Fitmin

Mám fenku Maďarského Ohaře a v červnu jí budou dva roky. Krmím ji pouze Fitminem Oskar a již dlouhodobě si udržujeme 20kg váhy a nepřibere ani deko. Tím chci říct, že se pro maďary uvádí, že do 25 kg je jejich správná váha, ale občas mě přijde, že je až příliš hubená což se projevuje dobře viditelnými žebry při prohnutí se či pohybu. Mám usilovat o zvýšení váhy a nechat ji lehce "obalit"? Jinak žere výborně, pohybu má nadbytek, srst se leskne. Díky za odpověď.

Anonym

2004-04-30 11:04
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Pokud by to byla moje fena, zatím bych nic neměnil. Není pro mě prioritní názor některých posuzovatelů na výstavách, kteří u psů vyžadují tzv. výstavní kondici a myslí tím obezitu. Jediné, co bych zkusil, je dávat jí energeticky bohatší krmivo, z naší nabídky je jím Fill. Pak se mohou projevit dvě možnosti. Fena se opravdu lehce "obalí", nebo bude aktivnější. Nenabere to na sebe, ale bude se snažit dostat to ze sebe. Uvidíte.

Fitmin

Dobry den, vcera bol u nas v stajni veterinar a pri prehliadke koni u jedneho z nich zistil hepatitis a problemy s pecenou a tiez mal zvacsene uzliny. Chcela by som sa dozvediet nieco viac o tejto chorobe, nikdy som o nicom podobnom nepocula, je to podobne ako zltacka u ludi? Ako sa to lieci a ake to moze mat nasledky. Konik na to dostal nejake homeopatika. V sobotu ma behat tazky dostih a veterinar nam hned povedal, ze nemame cakat dobry vysledok. Dalej by som chcela vediet, ci to moze mat vplyv aj na jeho chovanie alebo je to psychicky problem ze odmieta poslusnost, nechce chodit do drahy ked ma ist cvalat, stale sa tlaci len dolava hlava nehlava a je mu uplne jedno kam ide, ked uz nevie co ine stava sa na zadne. Ked uz ho ale do drahy dostaneme, vacsinou na voditku, odskoci a cvala normalne, nepokusa sa utiect ani vysticovat ani nepuluje. Predtym takyto vobec nebol, zacalo sa to prejavovat az teraz posledne mozno 2-3 mesiace. Ma tri roky a doteraz behal len raz asi pred mesiacom a nevyskytol sa v suvislosti s jeho chovanim pred, pocas a po dostihu vacsi problem. Su tieto problemy dane tym, ze by mal bolesti? Je mozne ze by nechcel do drahy preto ze ho nieco boli? Videl ho uz aj zubar, lebo ked nam utekal stale vlavo mysleli sme si ze ma problemy so zubami ale tie su v poriadku, dostal aj gumene udidlo lebo sme si mysleli ze sa boji o papulu ale ani to velmi nepomohlo. Vela mudrych ludi si mysli ze nam kon skace po hlave a ze ho nevieme zvladnut. Tvrdia ze mu treba dat tri bicom a vsetko bude v poriadku, keby to bolo take jednoduche tento problem uz davno nemame, bitka mu nepomoze, je to kolkokrat este horsie, ide proti ruke a stava sa. Je to zrebec, kus kona, tak to s nim nie je obcas sranda a majitel nam vycita ze sa ho bojime, to vsak nie je pravda, ja ho mam najradsej zo vsetkych a viem ze potrebuje obcas tvrdu ruku, ale nie zase vzdy, a ja osobne z neho strach nemam ale zabit sa predsa nenechame, nie vsetko sa da predsa vyriesit silou. V boxe sa chova v podstate na zrebca normalne aspon si myslim, trochu kuse a boji sa obcas o usi ale nie je to nic co by sa nedalo zvladnut, pri osetrovani nie su vyraznejsie problemy. Po tejto navsteve veterinara teraz neviem s cim teda to jeho chovanie suvisi. Doteraz som si myslela ze ma problemy s hlavou ale uz o tom nie som na 100 percent presvedcena. Viem ze casto dostihove kone nie su zrovna najlahsie jazditelne ale u neho si tento zvrat neviem vysvetlit. Za vas nazor vam vopred dakujem.

Anonym

2004-04-30 11:04
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Pokud se týká problému hepatitidy, pouhým klinickým vyšetřením ji s určitostí nelze vyloučit ani potvrdit. Velmi hodnotným vyšetřením je tzv. hematologické vyšetření, hlavně jaterní enzymy. Klinické příznaky jsou odvislé od úrovně poškození jaterního parenchymu. Vzhledem k tomu, že se ptáte na další dotazy související s hepatitidou, myslím si, že vzniklé problémy nejsou následkem možné hepatitidy, spíše se jedná o problém výživy, kdy zřejmě nedochází k přímé závislosti mezi příjmem živin a jejich fyzickým zatížením výše uvedeného jedince. Možné je, že kůň prodělal nějakou nepříjemnou zkušenost a na ni tímto způsobem reaguje, vše je věcí pozorování a odstranění těchto negativních jevů.

Fitmin

Měla by se fena, která porodila 13 štěňat, nějak regenerovat? nebo jíst speciální krmení?

Anonym

2004-04-28 06:04
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Záleží na tom, jak byla připravena na porod a kojení, jak je využívána ke kojení, jakým způsobem probíhá odstav apod. Většinou je fena schopná 13 krků alespoň 3 týdny uživit. U jiné feny je nutné dokrmovat i dříve, i když má třeba jen 6 štěňat. Když jich má ještě víc a není schopná je uživit, musí se hledat fena kojná. Regenerace feny po odstavu musí být vždy, nejlépe trvá-li stejně jako u žen 6 neděl. V tu dobu by měla dostávat kvalitní krmiva (určená pro kojící feny), hodně vitaminů a hlavně, mělo by se o ní více pečovat. Procházky, nedovolit jí příliš velké výkony apod. Doporučoval bych podávat jí náš přípravek PRO regenerace, a to co nejdříve po porodu.

Fitmin

Dobrý den, budeme mít první štěňátka a tak sháním informace pro nejhorší případ. Chtěla bych se zeptat: od jakého věku štěněte se muže používat kaše kterou nabízíte BENJAMIN puppy? Děkuji za vaši odpověď.

Anonym

2004-04-28 06:04
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Kaši začněte krmit, jakmile jí štěně bude samo schopno přijímat, řekněme ve čtrnácti dnech jeho věku. Záleží to na počtu štěňat ve vrhu a mléčnosti feny. Pokud je nutné feně ulevit, štěňata je možné přikrmovat lžičkou. Dobré je také dávat jim nejdříve náš KID milk a pak kaši tímto mlékem ředit. Stejné to to s granulkami. Zpočátku je dobré granulky míchat s kaší s KID milkem. Granulky se obvykle začínají krmit v pěti týdnech věku, aby v sedmi týdnech mohla být štěňata od matky odstavena. Až přijdou k novému majiteli, nikdo již je kojit nebude. Radko Loučka

Fitmin

Přeji hezký den. Jsem majitelkou feny jorkšírského teriéra, která je, doufám, v začátku březosti. Doposud ji krmím krmivem Fitmin York. Zajímalo by mě,ve kterém týdnu březosti mám přejít na jinou stravu a na jakou. Dále bych se chtěla zeptat jakými granulemi krmit v době kojení a jaké jsou vhodné granule pro štěnĄata tohoto trpasličího plemene. Předem děkuji za odpovědĄ.

Anonym

2004-04-20 03:04
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Neměňte krmivo ani nezvyšujte dávky původního Yorka do 26. dne březosti. V tu dobu je dobré jít na SONO a zjistit, zda fena skutečně zabřezla, nebo má jen falešnou březost. Od šestého týdne březosti již byste měla dávat fence plnou doporučovanou dávku Berty. Týden před očekávaným porodem může fena sama snížit příjem krmiva. Z toho si nedělejte hlavu, ať si příjem reguluje sama. Pár dnů po porodu se příjem opět zvýší. Stále krmte Bertu. Bertou můžete krmit až do šestého týdne po odstavu štěňat. Tedy opět na Yorka můžete přejít až tak po čtyřech měsících po porodu. Štěňata se nejprve přikrmují mlékem (KID milk), pak kaší (Benjamin) a od čtyřech týdnů jejich věku již se jim může dávat Berta. Celkově tedy doporučuji krmit Bertou matku 5 měsíců, její štěňata také minimálně 5 měsíců. To je myslím nejlepší schema.

Fitmin

Dobrý den pane doktore. Už jsem tady psala ohledně agresivity mého pejska křížence pinče. Asi před měsícem mi začal zvracet žlutou pěnu a kolem ní žlutá vodička. Veterinář mi poradil že to je slinivka a že mu mám dát dietu což byla rýže, těstoviny a piškoty. Držela jsem mu ji asi týden a půl. Přestal zvracet asi po dvou dnech. Nyní už mu zase dávám granule značky Aport ale asi po týdnu začal opět zvracet. Pomozte mi prosím co mám dělat jestli to nemůže být chronické.

Anonym

2004-04-18 11:04
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Občasné vyzvracení žluté žaludeční šťávy si občas pes sám vyvolá sežráním například trávy. Potřebuje se něčeho nepříjemného zbavit. Pokud se to ale opakuje, může to mít hlubší příčiny. Mám obavy, že týdenní ani čtrnáctidenní dieta není postačující. Mám obavy, jesli dieta složená z rýže, těstovin a piškotů je právě ta pravá. Zvláště ty piškoty mi v ní vadí. Uvidíme, jak na to zareagují spolupracující veterinární lékaři.

Fitmin

Dobrý den pane doktore. Mám doma jedenácti měsíčního pejska z útulku. Vzala jsem si ho od tamtud ve dvou měsících. Ale asi po pěti minutách co jsme ho přinesli domů začal prosazovat svou. Je to kříženec pinče. Nenechal si nasadit obojek i teď když mu je jedenách měsíců občas když má dostat vynadáno vycení zuby. Dokonce už pokousal veterináře když měl zlomenou nohu je ho nutno uspávat i u obyčejných proglídkách. Někdy se ale zdá že by cizí láskou sněd. Co to mohlo způsobit a jak je to možné odnaučit?

Anonym

2004-04-17 09:04
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Každé rozhodnutí vzít si psa z útulku nese určité riziko, že pes nebude mít vyhovující povahu, zvláště když se jedná o křížence s pinčem. V takových případech se prostřednictvím psaného písma těžko radí. Chce to obrátit se na odborníka cvičitele a mít obrovskou trpělivost. Náprava může trvat několik měsíců usilovné práce. Záleží hodně na Vás, hlavně na tom, jak velkou získáte u pejska přirozenou autoritu. Řvaním a zvyšováním hlasu nic nezmůžete, možná tím pejska ještě více rozdráždíte.

Fitmin

Dobrý den. Jezdím na koni kteý má problém na předních nohách s rohovinou. Poslední dobou se nedá ani okovat, okamžitě dojde k uvolnění podkovy. Dostává jenom jádro, seno a trávu na pastvě. Tím to rokem mu bude 18 let. ALe další problém je ten že není můj, protože majitel si nechce přiznat že tomu koni něco je a tak potřebuji nějaké vytamíny nebo mazína kopyta aby se mu ta rohovina aspoň částečně zlepšila. Dala bych mu to normálně do žlabu, ale bojím se aby z toho nebyl nějaký problém s majitelem. Prosím poraďte jestli něco existuje.

Anonym

2004-04-17 03:04
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Dobrý den, Jak se domluvit s majitelem vám neporadím, ale jestli je trošku rozumný, pochopí, že minerálně vitamínová výživa je pro zdraví důležitá a to nejen u koní. Pro zkvalitnění a podporu růstu kopytní rohoviny máme v nabídce doplněk EQUICO BIOTIN s vysokým obsahem vitamínu H (biotínu). Dávkování pro urychlení regenerace kopytní rohoviny je 50 g denně. Výrobek je v granulované formě a koňmi velmi dobře přijímán. V současnosti probíhá akce 1 kg za cenu 800 g, to znamená, že můžete kopit 1 kg za cenu obvyklou pro 0,8 kg, a to za 500 Kč. Více informací o výrobku je na http://www.fitmin.cz/fitmin.asp?start=18&id=126. ing. Novák FITMIN a.s.

Fitmin

Dobrý den, vlasním klisničku ČT, ráda bych věděla jaké je zhruba optimální složení krmení pri normální zátěži-jezdíme většinou na dlouhé vyjížďky. Momentálně jí krmím šrotem*slad.květem(1*1ráno a večer, odměrka´= 1 litr) plus seno. Známý mě ale před zkrmováním šrotu varoval,že prý může vést k odvápnění kostí. Bojím se, abych své kobylce neublížila, můžete mi prosím poradit?

Anonym

2004-04-14 03:04
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Dobrý den, dospělý kůň v lehké pracovní zátěži do které lze zahrnout i dlouhé vyjížďky při střídání kroku a klusu, má denní potřebu cca 900 g bílkovin, do 100 MJ energetické složky a samozřejmě minerály a vitamíny. V denní dávce cca 8 kg lučního sena a 1,5 kg jádra, a cca 0,5 kg sladového květu můžete pokrýt potřebu bílkovin a energie ( záleží na kvalitě sena) , ale minerálně vitamínová složka bude v deficitu. Odvápnění kostí může nastat při nadbytku bílkovin v krmné dávce, které dospělý kůň nevyužije na regeneraci a musí tento nadbytek přestavět na energii. V tomto případě dochází k zakyselení organismu a při nevyvážené minerální výživě může nastat odvápňování kostí. Jestli nepoužíváte vyloženě bílkovinné seno z jetele nebo vojtěšky a přidáváte nějaké minerálně vitamínové doplňky, nemělo by k odvápnění docházet. Také je důležité zajistit koni volný přístup k solnému lizu. Větší nebezpečí může být podávání jádra ve formě šrotu. Šrotované obilí může být příčinou kolikového onemocnění. Lepší je podávat jádro ( předpokládám, že když krmíte štrot, tak ječný), respektive ječnem, vařený nebo spařený a mačkaný. Jestli máte obavy, aby jste své kobylce neublížila, tak nepodceňujte minerálně-vitamínovou výživu. Na trhu je dnes dostatek doplňků od různých výrobců. Z našich výrobků Vám mohu doporučit EQUICO Global, nebo ekonomicky výhodnější EQUIMIN. ing. Novák FITMIN a.s.

Fitmin

Dobrý den, Koupila jsem si 8-letou kobylku u které jsem objevila strupovitou kůži. Nejvíce postižená místa jsou na přední pleci a pokračují pod celým bříškem, dokonce jsou v menším rozsahu i na na boku. Kobylku to viditelně svrbí. Koupila jsem ji bylinou mast v jezdeckých potřebách určenou na strupovitou kůži, ale nejsem si jistá jestli je účinná. Kobylka je krmena ovsem, granulemi opti a senem. Prosím poraďtpe mi jestli jestli si s tím mohu poradit sama nebo zavolat veterináři. Předem děkuji

Anonym

2004-04-13 01:04
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Problémy s kůží - strupovitá kůže, může mít několik příčin. Sama můžete bez obav vyzkoušet komerčně vyráběné šampony a hojivé masti pro problematickou kůži koní. Jejich použití však není zárukou, že dojde k odstranění problému. Pokud problém nadále přetrvá,doporučuji vyhledat pomoc veterinárního lékaře, který Vám koně klinicky vyšetří a doporučí léčbu a ošetřování takto postiženého jedince.

Fitmin

Dobrý den, máme doma tříměsíčního borderáka. Problém číslo 1 je škrábání. Hned, jak jsem si jej přivezla od chovatelky, strašně se drbal. Blechy neměl, ale hned jsem mu dala přípravek Frontline spot on. Má různá vyšetření u veterináře, kdo mu dávali pod mikroskop chlupy i seškraby - vše vpořádku, ale pes se škrábe dál. Šrabe se skoro pořád. Mluvili jsme s doktorem o alergii na krmivo. Je krmen Eukanubou pro střední plemena-štěněcí. Problém číslo 2- od jeho druhého měsíce se mu začala prošlapovat zápěstí. Od začátku podáváme přípravek Alavis, kde nám paní doktorka Maxová napsala dávkování na zpevnění šlach, ale stále se to zhoršuje. Má hodně vystouplá kolena a ta zápěstí prošláplá tak, že to zboku vypadá, jako by měl ty nohy zlomené. On pořád pase a pohybuje se plíživě, mám pocit, že právě tímto pohyb dochází k přetěžování zápěstí, myslíte, že je to možné? Přemýšlela jsem nad změnou krmení, hledala jsem hypoalergenní krmivo pro štňata se sníženým obsahem bílkovin. Jediné krmivo pro ŠTĚŇATA pouze s jehněčím masem vyrábí firma NUTRO, ale tyto granule momentálně nejsou v ČR k sehnání. Myslíte, že mu mám koupit hypoalergenní granule pro dospělé psy (např. od Nutramu), když pro štěňata nejsou k sehnání? Ono dost firem má štěněcí s jehněčím masem, ale stejně tam přidávají kuře. Myslíte, že i kvůli těm průšlapům by mu dospělácké granule nevyhovovali lépe? Jinak se pejsek jeví vpořádku, je velmi temperamentní a čilý. Jeho otec je z linie ISDS, proto má ten náš tak vrozeno všechno pást. rosím Vás poraďte mi, co mám dělat, mám s ním velké plány i ohledně výstav a byla by škoda, kdyby měl křivé nohy. Děkuji I.Š --------------------------------------------------------------------------------

Anonym

2004-04-11 05:04
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Důvodů k drbání může být celá řada, někdy je velmi obtížné je vystopovat. Štěněti může třeba vadit obojek, který dříve nemělo. Drbání se mu pak stalo reflexem. Mohlo se stát reflexem jako odpovědí na cokoliv, nejistotu, nové prostředí, společnost jiných psů, aplikace Frontlinu, a samozřejmě důležitou roli zde může hrát i krmení ? a nemusí to být zrovna alergie na krmivo obsahující hovězí maso. <br> Většina krmiv označovaných jako ?senzitive? obsahuje drůbeží maso (nejčastěji krůtí), u jiných je hlavním komponentem maso skopové (nejlépe jehněčí). Mimochodem, označení ?senzitive? má i jedno z krmiv značky FITMIN. Alergie, resp. drbání, může být reakcí na přílišné překrmování bílkovinami. Eukanuba Puppy Medium Breed jich má 29 %. <br> Byl jsem několikrát ve Skotsku a ve Walesu a měl jsem možnost poznat jak border collie chovají a krmí farmáři. Věřte, že ti je ani zdaleka tak drahými a silně bílkovinami dotovanými krmivy nekrmí. Jestli Váš pes pochází z ISDS linie, může jeho zažívání být geneticky přizpůsobeno vyššímu využití méně hodnotných krmiv. Pak mu může přebytek bílkovin vadit. Je to ale jenom spekulace, moje domněnka. Prosím, berte to tak. <br><br> Obdobný důvod může mít i prošlápnutí pacek, resp. třeba příliš překotný růst. Určitě to není vada způsobená typickým způsobem pohybu ovčáckého psa border collie. Přípravky na zpevnění šlach nekrmte dlouho, tak čtyři týdny. I když se to možná tak zdá, problém nemusí být ve šlachách (u štěňat je to málo pravděpodobné). Dost často mohou být důvodem nevyvážené poměry minerálií. Často se objevuje přebytek vápníku nevyvážený přebytkem fosforu. Vápník a fosfor by samozřejmě měly být přítomny ve vhodné formě a množství, když tohle nelze docílit, tak by alespoň měly být ve vzájemně vhodném poměru. <br><br> Proto doporučuji změnit krmivo na méně bílkovinami dotované, může top být i krmivo pro dospělé psy. Pokud ani to zhruba po čtrnácti dnech nezabere, zkuste krmivo senzitive. Nebo pokud si chcete být jistá, začněte senzitive krmit rovnou. <br><br> Pokud ani to nezabere, může jít o poruchu výměny látkové a to už je výhradně záležitost veterinářů. S drbáním jsem se již několikrát u psů setkal při poruše funkce nadledvinek. Přídavkem hormonů se stav výrazně zlepšil. <br><br> U staršího psa bývá drbání často způsobeno banální záležitostí ? zánětem análních žlázek. U štěňat by to mohl být důvod jeden ku tisíci, ale zkuste ho také prověřit. <br>

Fitmin

Vážený pane doktore, dovoluji si Vás požádat o radu, kdybychom měli nechat kastrovat kočku a také prosím o vysvětlení, jak se projevuje tzv. mrouskání u koček. Jsme chovatelé-začátečníci, máme od září naši první kočku, bude jí 10 měsíců. Děkuji Vám za odpověď, Jana

Anonym

2004-04-07 03:04
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Mrouskání se projevuje u koček různě. Některé vypadají že umírají, jiné se slastně protahují, jiné se válejí nebo dělají různé jiné v době mezi mrouskáním málo běžné pohyby. Popsané pohyby při mrouskání doprovází různé zvuky, prskání, většinou dost odporné a hlasité. Nejhorší je, že mrouskáním vás většinou neobtěžuje jen vaše kočka, ale i kocouři ze sousedství, kteří se snaží na sebe upozornit, nejlépe uprostřed noci. Někdy člověk nemůže uvěřit, že takové zvuky může vyluzovat tak milé a něžné stvoření jako je kočka nebo kocour. Mrouskání je jeden z důvodů, proč kočku kastrovat. Kastrace má i pozitivní zdravotní význam z hlediska prevence nádorů dělohy a mléčné žlázy. Po kastraci už kočka nebude mít koťata. Vaše kočka je ve věku, kdy se již můžete jít k veterinárnímu lékaři objednat k provedení chirurgického zákroku. Měla by se dělat před prvním mrouskáním, nejlépe když je kočce půl až jeden rok. Později se může dělat kdykoliv, jen ne v době mrouskání a v době březosti kočky. Nebojte se, kastrace koček je běžný a bezpečný zákrok. Probíhá sice pod narkózou kočky, ale nese to jen běžná rizika jako u jiné narkózy.

Fitmin

Mám klisnu haflinga(15), která momentálně není vůbec v zátěži, chodí pouze na pastvu. Dostává seno, slámu (v podestílce),chodí se denně pást(ne na celý den) a k tomu má minerální liz. Jádro nedostává vůbec. Jde mi o to, jaké vitamíny a minerály a jakou formou bych jí měla dodat, zda to jde v nějakém druhu krmení přirozeně. Je velmi dobře krmitelná. V pastevním období si drbe hřívu a ocas, nyní nemá tak kvalitní kopytní rohovinu (kolem bílé čáry se jí vylamuje rohovina na chodidle, kopytní stěna je hrubá, neleskne se a jsou vidět slabé horizontální pruhy) právě z toho důvodu uvažuji o tom, že jí chybí nějaké minerály či vitamíny.

Anonym

2004-04-05 08:04
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Dobrý den, koním v záchovné krmné dávce, bez zvýšených požadavků na růst, reprodukci a výkonnost, stačí zpravidla kvalitní píce, tj.pastva a seno. Pící, i bez přídavku jádra, lze pokrýt denní potřebu energie i bílkovin. Deficit, ale bude vždy v zastoupení minerálních látek, speciálně stopových prvků a vitamínů. Tento deficit se projeví v kondici koní v průběhu týdnů. Je správné, že přidáváte alespoň minerální liz, ale minerální lizy zpravidla neobsahují všechny důležité stopové prvky ve využitelné formě a ve vhodném poměru. Proto je lepší řešení použít solný liz (NaCl)a minerálně vitamínový doplněk určený pro danou kategorii koní. Přírodní krmiva mohou mít zvýšený obsah některých stopových prvků nebo vitamínů, např. pivovarské kvasnice jsou bohaté na vitamíny skupiny B, ale komerčně vyráběné doplňky Vám garantují deklarovaný obsah těchto živin. Z našich výrobků Vám mohu doporučit EQUICO global, nebo ekonomicky výhodnější minerálně vitamínový doplněk EQUIMIN v denní dávce 50-70 g. Jestli potřebujete řešit problém s kvalitou srsti a kopytní rohoviny, udělejte regenerační kůru cca 6 týdnů doplňkem EQUICO BIOTIN. Tento doplněk je speciálně určený pro podporu růstu kopytní rohoviny a zvýšení kvality srsti. ing. Novák

Fitmin

Dobrý den. Chtěla bych vás požádat o radu oledně mojí kobylky. Je toho poměrně hodně. Je to pětiletá kobylka,ČT s ataxií na obou zadních nohách. První dotaz by byl, jestli se s touto nemocí dá něco dělat. Jestli existují třeba nějaká cvičení,čím by se dala ataxie zmírnit. Vím,že úlně vyléčit nepůjde. Dalším problémem byl zánět. Pravděpodobně chytla nějakou infekci z podlomů. Bylo to uz v zimě a projevilo se jí to v hleznovém kloubu. Vytékal jí z nohy hnis a stále se to nezahojilo. Nedávno se jí to znovu otevřelo. Od Vánoc byla dva měsíce vyvázaná. Nemohla se na nohu pořádně postavit a pokud si lehla, už nevstala. V tuhle dobu už vstane sama, ale s velkými obtžemi. Také se jí asi před měsícem oběvily infekční podlomy. Rychle se jí rozšířily po všech nohách a zhoršují se. Byla bych ráda, kdyby ste mi poradil, co se s nimi dá dělat. Díky tomu,že byla vyvázaná,je teď taky poměrně vyhublá. Mohl by ste mi prosím poradit,čím jí krmit?Děkuji předem za vaši odpověd. Jana Horynová

Anonym

2004-04-02 10:04
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Ohledně ataxie lze sdělit, že se jedná o onemocnění neurologické s periferním postižením /zúžený míšní kanál, tlak na míchu/ s možností chirurgického řešení, které je však finančně dost náročné. Pokud se týká podlomů, je to onemocnění, které se vyskytuje v podzimních a jarních vlhkých měsících, kdy není věnováno zoohygienická péče o spodní části končetin - vlhkost, nečistoty. Vhodné je na postižená místa přikládat hojivé masti, nejdůležitější je zvýšená péče o postižené oblasti končetin - důkladné čištění. Ze své praxe znám pouze podlomy v ohbí kloubu spěnkového na zadní straně.

Fitmin

Veterinář se pokusil odstranit bradavici tekutým dusíkem. Po odpadnutí černého strupu se bradavice zvětšila a stále je krvavá i po 3 měsících. Jiný vet. mi řekl, že je to sarkoid. Chtěla jsem se zeptat, co to přesně sarkoid je, jak vzniká a jestli může být skrytý a jak se zjistí, jak velký vlastně je. Nádorek je na hrudi u břicha a vypadá jako placatý hříbek. Koni bude 5 let. Také jsem se chtěla zeptat, jaké s tím máte zkušenosti a co mám vlastně dělat. Děkuji.

Anonym

2004-04-01 10:04
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Podle Vámi popsaného problému, se domnívám, že je nutné nejdřív provést bioptické vyšetření v laboratoři, kde se přesně určí, zda se jedná o bradavici, sarkoid či jiné nádorové onemocnění. Takovéto nádorové onemocnění já osobně řeším chirurgickou cestou - "extirpací" novotvaru a posléze vyšeřením v laboratoři.

Fitmin

Dobrý den, chtěla jsem se Vás optat. Vlastním 4letého pejska kříženec kolie a kokra. Když mu byli dva roky, tak po velké námaze mu jakoby ochrnuli zadní nohy. Nemohl si na ně stoupnout a tahal je za sebou. Večer se to ale zpravilo. V tu dobu mi veterinář řekl,že má pravděpodobně špatné klouby. Pejsek je od té doby v pořádku, akorát když zvedá zadní nohu, nebo já mu vezmu přední,tak neudrží stabilitu a přepadává či padá. Můžete mi prosím říci, jestli může mít třeba náběh na dizplaziji, nebo čím to je a jak se to může léčit. Předem děkuji za Vaší odpověď

Anonym

2004-03-26 02:03
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Já mám zkušenosti s tím, že pes našich známých takhle tahal nohy když prochladl. Pes byl také po velké námaze (jízda ve spřežení), večer bylo dost chladno a ráno nemohl na nohy. Za dva dny byl už zase fit. Jiný pes měl obdobný problém s krátkodobým ochrnutím zadních končetin když se při proskakování dírou uhodil do kříže. Opět to bylo po uklidňující injenkci, kterou mu dal veterinář, druhý den odeznělo.<br> To, že pes neudrží rovnováhu, může být myslím i v důsledku přiskřípnutého nervu nebo poruchy podvězku mozkového. Souvislost s dysplazií a nemocí kloubu to může mít, ale nemusí.<br> Když chce náš dominantní pes zvednout zadní nohu aby označil své teritórium, také občas ztratí rovnováhu, ale to je jen z přemíry temperamentu, myslím.<br>

Fitmin

Dobrý den, chtěla jsem se Vás optat. Mám šestiletého koníka A1/1,který ještě v loni startoval ve Velké Chuchli. Bohužel se mu přetrhla šlacha. Byla blistrovaná a poté ještě jednou šitá. Koník nekulhá,pouze mu občas noha přiteče, nebo se vytvoří nálevka. Chtěla jsem se optat, jestli mu ještě něco vůbec pomůže(chlazení a zateplovací bandáže na noc??)(vitamix na šlachi?). Také jsem se chtěla optat, jestli s ním mohu dělat nějakou práci.(Může se šlacha znova přetrhnout?)Koníka mám pouze na rekreační ježdění. Dělám s ním pouze klus a krátký cval. Nikdy ho nepouštím do plnejch. Ve výběhu koník bezproblému lítá. Předem děkuji za Vaší odpověď.

Anonym

2004-03-26 12:03
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
K Vašemu dotazu mohu sdělit pouze, že bez sonografického vyšetření nelze s určitostí doporučit způsob léčby a jeho zatížení v této fázi hojení. Pro Vaši informaci doporučuji si přečíst dřívější dotazy v této poradně na téma poranění šlach u koní, již několik obdobných dotazů jsem zde zodpovídal.

Fitmin

Mám 10 měs.labradora, veterinář mu pohmatem nedávno diagnostikoval DLK(pes občas kulhá,hlavně po odpočinku a kloub má bolestivý). Jako terapii dopodučil vit. C, kloubní doplněk Gelacan Baby a vápník. Chtěla bych se zeptat, zda je možné konstatovat DLK pouze na základě vyšetření pohmatem a zda je rozumné podávat psovi ke kloubímu doplňku ještě vápník a vit. C??Krmím Eukanubou pro juniory velkých plemen. Děkuji.

Anonym

2004-03-25 03:03
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Na Vaši otázku odpovídá MVDr. Jan Vajc:<br><br> Vážená Marto,<br> bohužel nejsem zastáncem názoru, že určit diagnózu DLK u psa lze pouze pohmatem. K exantnímu stanovení diagnózy DLK je vždy rozhodující RTG vyšetření, minimálně ve dvou projekcích. Loketní kloub je velmi složitým kloubem těla a může se vyskytovat několik abnormalit (uvolněný procesus anconeus, fragmentovaný procesus coronoideus, inkongruita kloubních ploch, případně osteochondritis dissecans loketního kloubu). Další možností, proč pes kulhá může být panosteitis eos. a jiné onemocnění kostí velkých plemen psů.<br> Vámi zvolené krmivo je odpovídající pro plemeno a jeho věk, nedoporučuje se ke kvalitním kompletním krmivům přidávat žádné doplňky výživy, pokud jsou potřeba tak přesně indikované na daný problém.<br> Doporučil bych vám nechat psa rentgenologicky vyšetřit, stanovit přesnou diagnózu a nasadit odpovídajíci terapii. U některých vad DLK je jediným možným řešením řešení chirurgické. Čím dříve bude stanovena přesná diagnóza a provedena odpovídající léčebná opatření, tím méně bude do budoucna poškozen loketní kloub.<br><br>

Fitmin

Dobrý den, chtěla jsem se Vás optat. Vlastním 7letého valacha A1/1,před rokem upadl na zledovaťelé silnici a udělala se mu pakost. Chtěla jsem se optat, jestli to koníkovi bude nějak vadit v rekreačním ježdění. A ještě jedna otázka. Koník se vrací z pastvin. Bude mít dennodenní střední zátěž. Kolik jádra bych mu mněla dávat. Je hrozně temperamentní. Tak bych ho ráda krmila pouze otrubama,šrotem, popřípadně květem. Samozdřejmně vitamíny a sůl. Předem děkuji.

Anonym

2004-03-25 02:03
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Dobrý den, k vytvoření pakosti se nemohu vyjadřovat, ale další využití koně po zranění je vždy individuální a  bez konktrétního posouzení nelze radit, jak jej bude možné v budoucnu zatěžovat. V případě, že budete tohoto koně krmit krmivy tak jak jste uvedla, by denní krmná dávka mohla být sestavena cca z 7 kg lučního sena, 1 kg ječmene,1 kg pšeničných otrub, 1 kg sladového květu a 0,1 kg min.vit. doplňku. Z našich výrobků Vám mohu doporučit EQUICO profi nebo EQUIMIN. Při této variantě krmné dávky bude záviset na obsahu živin v senu. Při dodání potřebné energie budete pravděpodobně překrmovat bílkovinnou složku a  nebude vyvážený poměr vápníku a fosforu ( otruby jsou velmi bohaté na fosfor). Lepší varianta může být s 2 kg ječmene bez pšeničných otrub. Z mého pohledu by měla být nejvhodnější krmná dávka sestavena z cca 7 kg lučního sena, 2 kg jádra (oves, mechanicky nebo tepelně upravený ječmen), 0,5 kg EQUICO opti,0,5 kg sladového květu, 0,1 kg min.vit. doplňku ( EQUICO profi nebo EQUIMIN) a samozřejmě volný přístup k solnému lizu. To je dávka pro koně využívanému k rekreačnímu ježdění. V případě zvýšení tréninkové zátěže by jste musela zvýšit energetickou složku např. o 1 kg jádra nebo o cca 1 kg EQUICO energy. Dávka energetického krmiva pak závisí na intenzitě vykonávané práce. ing. Novák FITMIN a.s.

Fitmin

Dobrý den, chtěla jsem se informovat. Vlastním A1/1 valacha, sedm let. Koník minulý rok ještě startoval v chuchli, ale bohužel se mu přetrhla šlacha. Koníka jsem odkoupila na rekreační ježdění. Nekulhá,ale občas mu ta noha přiteče. Nedělám s ním moc velkou práci. Nyní se vrací po třičtvrtě roce z pastvin. Chtěla jsem se optat, jestli s tím jde něco dělat a jak velkou práci můžu dělat. Pomůžou mu zateplovací bandáže na noc?Bandážuji i na ven. Také jsem mu chtěla koupit nějaký vatamix na šlachi. Předem Vám děkuji za odpověď.

Anonym

2004-03-25 12:03
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Pokud se týká "přetržené" šlachy, a akutní fázi je třeba chladit a omezit pohyb, ve fázi chronické doporučuji řízený pohybový režim a teplé bandáže /občas zapařovací obvaz/. Bez klinického vyšetření pacienta nelze přesně uvést podmínky rekonvalescence. Vhodné je provést sonografické vyšetření šlachy, a dle aktuálního stavu případně upravit postup v léčení ke zdárnému zhojení. Doporučuji podávat preparáty podporující vyhojení šlachového aparátu - Fitmin Flexi.

Fitmin

Mame roční fenku velkého knírače, její zátěž je běžná,je veselá živá ,v současné době váží cca 27 kg ,ale připadá nám že by měla přibrat i u veterináře nám to doporučili, jídlo dostává 2x denně v dostatečném množství ,prosím doporučte nám nejvhodnější typ krmiva

Anonym

2004-03-23 08:03
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Z krmiv Premium dog food Fitmin bych doporučil podávat granule značky Bernard určené pro velké psy při střední zátěži. Nic ale nezkazíte, když budete krmit ganulemi Oskar. Hmotnost Vaší feny je na hranici doporučení pro oba druhy krmiv. Pokud jde o to jak zajistit, aby fena přibrala, zde bych radil počkat. Fena je ve vývinu, je jí rok, což odpovídá věku holky v adolescenci. Většina dětí v tomto věku bývá hubenější než bychom očekávali, a později může mít problémy s tloušťkou. Tak je to i u psů. Není dobré psa v tomto věku překrmovat. Z toho pak jsou problémy s klouby, se snížením aktivity a s dalšími na to navazujícími potížemi. Proč potřebujete aby fenka přibrala, když se sama cítí dobře? Chcete aby byla výborně oceněna na výstavě (pravda, někteří rozhodčí dávají tlustějším psům přednost)? To je pomíjející. Důležité je zdraví, radost z pohybu a radost ze života. Ještě jedna poznámka. Každý jsme nějaký, někdo může jíst co hrdlo ráčí a je pořád hubený, jiný drží stále nějakou dietu a zhubnout nemůže. Opět - tak je to i u psů. Je třeba vypozorovat jakého založení je vaše fenka a podle toho jednat.

Fitmin

Dobry den, měl bych na vás dotaz-koupil jsem asi 6-měsíční hříbě a když jsme ho přivezli, tak náš veterinář zjistil že má boule nad kloubky nohou.řekl že je to zduření růstových fýz a že máme omezit krmnou dávku jádra ne minimum. Už je to asi 4 měsíce a nepozoruji žádné velké změny, růst těchto boulí se teda zastavil, ale k jejich zmenšování nedošlo. Mohl byste mi prosím říct váš názor. Děkuji

Anonym

2004-03-23 08:03
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Podle Vámi popsaných potíží se jedná o aseptický zánět růstových zon dlouhých kostí. Je nutné udělat metabolický rozbor ze vzorků odebrané krve a zhodnotit vzájemný poměr minerálních látek k dané kategorii zvířete. Co se týká krmné dávky, přehodnotil bych poměr mezi energií a bílkovinou a zastoupení minerálních látek. Pro zmírnění obtíží s největší pravděpodobností i jejich sníženému projevu, bych doporučil intravenozní aplikaci preparátů zabraňujících výše uvedených projevů na skeletu a šlachovém aparátu koní.

Fitmin