VĚRNOSTNÍ PROGRAM JE MOMENTÁLNĚ POZASTAVEN DO ODVOLÁNÍ.

1 ... 28 ... 55 ... 82 ... 98 99 100 101 102 103 104 ... 109
Dobrý den, vlastním 19-ti letou klisnu. V mládí začala sportovat (parkury), ale předčasně musela být vyřazena z tréninku z důvodu poranění šlach na obou předních. Pak strávila cca 10 let na pastvinách, vozením turistů atd. než se dostala ke mě. Já ji využívám spíše na rekreaci, běžnou jízdarenskou práci a pokud má v pohodě nohy, zajedem spolu 2-3x za rok neoficiální závody, vždy jen stupeň ZM a Z. Mám na Vás několik dotazů: 1. Vhodné podkování Kobylku mi kove kovář s mnohaletými zkušenostmi, z tzv. staré školy, používá vlastnoručnš kované podkovy na míru s pevnými ozuby a hmatcem (výška ozubů cca 0,5-0,8 cm). Použití takových podkov zdůvodňuje tím, že se o ně kůň lépe opře než na hladké pantoflici, zvláště v terénu, naopak na tvrdém povrchu déle vydrží. S jeho prací jsem byla vždy plně spokojena a nemám pochyb o jeho odbornosti. Přesto se chci zeptat na Váš názor na tento druh podkov. Bylo by lepší kovat na hladké pantoflice? 2. Problém se srstí Kobyla patří k nervóznějším koním a hodně potí. Už druhý rok na jaře nastal stejný problém - začala línat později než ostatní koně a potom během 3-4 dní najednou jako by shodila všechnu srst na místech, kde se nejvíce potí (tj. pod sedlem, na krku a kolem uší) takovým způsobem, že jí zůstanou místa bez srsti. Veterinář mi vždy přivezl olej na srst (myslím, že se to jmenovalo equidermis, ale nejsem si tím jistá) a biotin. Po cca 2 týdnech začne srst dorůstat a za 3 týdny je již úplně v pořádku. Po této zkušenosti dostává kobyla biotin pravidelně a já jsem doufala, že se letos na jaře, po ročním pravidelném podávání vitamínů, problém nebude opakovat. Bohužel se opakoval úplně stejně i se stejnou léčbou a výsledky. Ztrácení srsti nemůže být důsledkem nevhodného sedla - mám pořád stejné a v jiných ročních obdobích. kdy kobyla pracuje a potí se víc než na jaře se problém nevyskytl. Prosím Vás o radu - čím to může být a jaká prevence by byla účinná? 3. Krmná dávka Krmím zhruba následovně: ráno cca 1,5 kg ovsa + seno + tráva (každé ráno čerstvě nasečená). Večer cca 2 kg pšeničných otrub (namočených), 1,5 kg ovsa a pokud kobyla měla větší práci, tak ještě přidám cca 0,5 kg ječmene + seno. Přidávám slunečnicový olej a vitamíny (Nutrihorse Sport a Nutrihorse H dle dávkování). Na podzim a v zimě jsem krmila cca 3x týdně krmnou řepu. Na jaře lněné semeno. Kobyla má volně přístupný solný liz. Chtěla bych znát Váš názor na uvedenou krmnou dávku, je dostatečná a vyvážená nebo něco chybí? Jaký máte názor na pšeničné otruby? Je normální, že mi kobyla přes léto vždy trochu zhubne, i když má zelené (chodí i na pastvu)? Děkuji za Vaše odpovědi.

Anonym

2004-06-24 02:06
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Dobrý den, k druhu podkov se bych se nerad vyjadřoval, ale vždy je lepší podkovu přizpůsobit kopytu nežli naopak a dále závisí na tom, jak je kůň využíván, zda-li podkovy vyhovují koni a nezpůsobují mu problémy. K problému se srstí. Příčin může být více, od genetické predispozice přes metabolicku poruchu až po nevyváženou dietu. Bylo by vhodné aby jste vždy po práci, když kobyla potí, doplnila elektolyty. Při práci, kterou jste popsala a která se dá charakterizovat jako lehká a krmné dávce cca 7 kg ( nebo víc ?)lučního sena, až 3,5 kg jádra, 2 kg pšeničných otrub ( + cca 10 kg trávy), jednak překrmujete energii, což může souviset s nervozitou i pocením, dále cca o 60 % překrmujete bílkovinou složku krmné dávky ( nadbytek bílkovin zatěžuje játra, zakyseluje organismus, atd), ale hlavně je úplně obrácený poměr vápníku a forforu a to cca 0,7 : 1 ( optimální je 1,5 - 2 : 1). Že přidáváte minerálně vitamínové doplňky je samozřejmě správné, ale N. Sport vám nedorovná poměr Ca:P a N. H se snažíte řešit konkrétní problém se srstí. Můj názor na pšeničné otruby je, že jsou dobré zchutňovadlo, z výživářského hlediska patří mezi krmiva živinově chudá a je to krmivo s vysokým obsahem fosforu. Proto se při podávání otub musí doplňovat vápník, aby se vyrovnal jejich vzájemný poměr. Tonto poměr je důležitý proto, aby vápník obsažený v krmivu mohl být využit v metabolismu. Slunečnicový olej ( rostlinný olej) je především kvalitní zdroj energie. Ve vašem případě ( předpokládám dávku cca 0,1 l = cca 3 MJ stravitelné energie ) je to spíš doplněk nenasycených mastných kyselin ( tak jako lněné semínko) pro zvýšení kvality srsti. Při použití krmných doplňků EQUICO Vám mohu doporučit denní krmnou dávku složenou z cca 7 kg lučního sena, 2 kg ovsa, 0,5 kg EQUICO opti, do 0,5 kg EQUICO energy, 0,08 kg EQUICO profi. Při používání pšeničných otrub používejte doplněk vápníku, např.na 1 kg otrub 0,03 kg EQUICO macro Ca. Samozřejmě solný liz a nezapomínejte na elektrolyty (např. EQUICO elektrolyt nebo Elektrolyt basic). ing. Jan Novák, FITMIN a.s.

Fitmin

Dobrý den, obracím se na Vás se žádostí o radu. Ve společné domácnosti v rodinném domě s námi žije téměř čtrnáctiletá fenka dobrmana. V souvislosti s jejím věkem se citelně, pro ni, objevily problémy pohybového aparátu u zadních nohou. Zřejmně se k tomu přidal i možný nervový problém. Při chůzi špatně ohýbá (někdy vůbec) spodní část nohou a padá na zadek. Bolesti byly viditelné. Na různá doporučení od zdravotníků, ale i veterinárních lékařů jsme ji začali podávat APO-IBUPROFEN, následně Condro, GS Condro forte, Hipoviton Pro-Motion. Její strava se skládá z Pí vody (tuto vodu používáme i my již několik roků nejen na pití, ale i pro vaření,přednosti Pí vody jsou uvedeny též na internetu pod jejím názvem), hlavní jídlo je většinou vařené kuřecí maso (dříve i hovězí), někdy psí konzervy, občas sardinky ve vlastní šťávě. Jako "snídaně" a "svačinky" dostává několik piškotů a Artur senior/Light a i kousky "jejího" kuřecího salámu a kousky masa od našeho jídla. Dle našeho názoru nelze její hmotnost (27 kg) označit za velkou nadváhu. Když měla mírnou nadváhu (asi před šesti měsíci), tak jsme na internetu objednali Artur senior/light, po kterém se rychle na tuto hmotnost dostala. Dá se říci, že problémy s její pohyblivostí, zatím úspěšně řešíme jejím snášením ze schodů a pomocí při výstupu po nich. Její špatná pohyblivost však není jediný problém. V poslední době se objevil ještě jeden. Máme jedinou dceru (20 let), která ji má opravdu ráda a také se o ni stará. Fenka s ní spí ve svém vystlaném proutěném pelíšku v jejím pokoji, kde ji dcera i několikrát v noci obrací, když naši fenku bolest z přeležení probudí. Ten problém spočívá v tom, že když je dcera venku s naší fenkou a fenka upadne, tak se stává, že při její snaze ji pomoci, tak fenka má tendenci ji kousnout. Nejedná se opravdu o nějaké neopatrné zacházení, ale dcera má strach. Mě a moji ženě se to ještě nestalo. Chtěli bychom znát Váš názor na oba problémy naší fenky. Předem se omlouvám, že některé výrazy nejsou z Vašeho pohledu odborné, ale pisatel a žadatel je stavební technik. Rád Vám sdělím i tel. spojení, ale nechci, aby toto bylo zveřejněno. Předem děkuji za Vaši odpověď a radu.

Anonym

2004-06-20 09:06
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Dobrý den, máte starého psa a staráte se o něj jak jen nejlépe dovedete. To je moc dobře. Ta fenka to určitě taky cítí a je spokojená, jen bolesti má velké. Ty jí vadí. Taky už je línější a má tendenci být nevrlá, když s ní někdo chce manipulovat, možná nechápe že právě pohyb jí prospívá. Vy jako rodiče jste pro ní autoritou. Dcerka s ní ale vyrůstala, a tak si na ni možná trochu dovoluje. Taky z dcerky asi trošku vyzařuje strach, na jedné straně že fence přitíží když jí nešetně položí, na druhé straně že jí třeba kousne až na ní zavrčí. S tím se asi už nedá nic dělat. Asi těžko fenka dcerce ublíží, ale vyloučit se to nedá. Sdílím s Vámi názor, že hmotnost (27 kg) u čtrnáctileté fenky dobrmana nelze označit za velkou nadváhu. Pro dceru to však může být dost velká zátěž ji obracet, možná jí to i tak trochu otravuje a fenka to vycítila. Co se ale dá dělat? Vyrůstaly spolu, mají se rády, tak jedna i druhá to musí spolu vydržet. Když dcerka potlačí bázeň a napne trochu více svaly, může se důvěra obnovit. Je to myslím o vzájemné důvěře, zde nejde o autoritu. Přeji vaší fence klidné stáří.

Fitmin

Dobrý den, Prosím o radu. Ve vesnici se nám 4 dny potuloval pes. S manželem jsme jej ?odchytili? . Druhý den jsme fence Anglického kokršpaněla našli nový domov kde má opravdu hodně lásky a pozornosti. Její nová ?panička? s ní byla pár dní doma, aby si fenka zvykla (i když přivykla velmi brzy). Myslím, že dnes ? po týdnu, kdy má nový domov je z ní opravdu spokojený pejsek. Ale teď je tu jeden problém. Fenka bude zůstávat asi 6 hodin sama doma-kdy budou majitelé v práci. Bydlí v domku se zahradou, když jsou doma fenka-Betynka může celý den běhat prosklenými vchodovými dveřmi ven a zase k paničce do kuchyně a po domku a zase na zahradu?? Ve středu, kdy zůstala poprvé doma sama ? odnesly to záclony na těchto dveřích, ve čtvrtek jen část záclon, ale dnes okousala dvoje dveře(obojí vedou ven). Teď ? co s tím??? Venku ji nechávat nechtějí a doma mají strach, co by se mohlo stát. Máte, prosím, nějakou radu ???? Jak docílit toho, aby vydržela sama doma??? Mockrát děkuji za odpověď Zdenka Kosinová p.s.dnes se manželovi(nechával kontakt na veterinární zprávě-kdyby byla fenka ztracená a hledal ji její majitel) ozvala maminka majitelky fenky a potvrdila,že pejska ?mladí? jej opravdu VYHODILI protože prý začala překážet. Byla zvyklá být s její dcerou celý den doma.

Anonym

2004-06-18 11:06
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Tak to budete asi muset řešit radikálně. Fenka by měla mít vyhrazené místo jak doma, tak venku. Venku by měla mít kotec, doma například uzavíratelnou přepravku nebo skládací klec. Pokud okousává nábytek a strhává záclony, těžko jí to odnaučíte. Venku by možná rozhrabávala záhony nebo okousávala tyčky od plotu. Možná to dělá právě proto, že je sama. Nudí se nebo se spíš bojí, že jí zase někdo opustí. Když "nová panička" nechá fenku venku, měla by jí zavřít v době její nepřítomnosti do kotce. Když půjde na nákup, zavře fenku do přepravky. Fenka si brzy na přepravku zvykne a bude jí považovat za své útočiště (domov, boudu). Když se pak pustí, bude si v přítomnosti paničky hrát a nebude myslet "na blbosti". Časem si na nový domov zvykne, "otrká" se, a pak ani nebude nutné ji do přepravky zavírat, sama si tam přijde odpočinout.

Fitmin

Mám fenu Zlatého retrievera. Nechci aby měla štěňata. Bojím se však kastrace, pro možnost poškození zdraví (inkontinence, tloustnutí). Snad každý, ať už chovatel nebo člověk neznalý však tvrdí, že fena by alespoň jednou měla mít štěňata, aby se co nejvíce omezila pravděpodobnost nádoru laktačních žláz a tím i možnosti předčasného úhynu psa. Můj veterinář však tvrdí opak. Fena která nikdy nemá štěňata má daleko nižší pravděpodobnost tohoto onemocnění.

Anonym

2004-06-15 01:06
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Pokud nechcete aby fena měla štěňata, dejte ji vykastrovat. Riziko poškození zdraví je malé, tloustnutí psa lze výživou regulovat. Fena by měla mít štěňata do čtyř až pěti let věku, pak již raději ne, to je pak lepší kastrace. Nádor laktačních žláz není jediným rizikem u fen v pokročilém věku, které neměly štěňata. Dá se předpokládat, že budou mít častěji (než ostatní feny) hormonální poruchy (což může i dost negativně ovlivnit i jejich povahu) a potíže s vnitřními pohlavními orgány (mívají například často pyometru). Veterináři mívají různé názory, možná ale, že jste svého veterináře dobře nepochopil nebo jste mu možná špatně položil otázku a on nepochopil Vás. I to se stává.

Fitmin

Dobrý den, chovám dva rotvajlery (fenu 4 roky) a pejska (4 měsíce). Ráda bych se zeptala od jakého věku doporučujete pohyb pejska vedle kola. Děkuji za odpověď.

Anonym

2004-06-14 11:06
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Za svůj život jsem se psy vedle kola a hlavně se psem před kolem v zápřahu najezdil spousty a spousty kilometrů. Jen těžko lze naordinovat jakou zátěž pes, kterého neznám, zvládne. V každém případě mladého psa nelze přetěžovat a nesmí být ke kolu uvázán. Měl by mít volnost pohybu a možnost se občas zastavit a měnit rytmus běhu. Lepší je s mladým psem běhat, než s ním jezdit na kole. Stejně bych začal až bude psovi tak 9 měsíců. Čtyřletá fenka určitě pohyb potřebuje a pokud si zvykne běhat vedle kola nebo před ním, je to jenom dobře. Chce to ale vědět něco o jejích kloubech (pokud má dysplazii stupně 3 a více, raději ji během u kola nezatěžujte). Hodně záleží také na povrchu, po kterém pes běhá. Prosím, nenechte psa, zvláště ne psa typu rotvajlera, běhat po silnici. Doporučuji jedině terén a horské kolo.

Fitmin

Dobrý den . Mám měsíční fenku Boloňského psíka a když ostatní pejsci začaly chodit všimla jsem si , že ona divně vytáčí zadní nožičky a neudrží se na nich vždycky se jí rozjedou i když se velice snaží a na chvilinku se jí to podaří. Děkuji za odpověď.

Anonym

2004-06-13 01:06
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Fenka může být ve svém vývoji opožděná, může být více bázlivá nebo méně učenlivá. Nevím o jaký jde povrch. Jestliže psíci vyrůstají například na hladkém klouzavém povrchu, není divu, že některému z nich trvá déle než se na něm naučí chodit. Může to být ovšem i genetická vada. Na závěry je nyní ještě brzy.

Fitmin

Dobrý den! Jsem majitelkou fen golden retrievera se sklony k tloustnutí (4 roky) a 5 měs. štěněte belgického ovčáka. Obě fenky jsou krmeny acanou, ale vzhledem k zdravotním obtížím hledám jiné, stejně kvalitní krmivo pro obě. Obě fenky jsou velmi aktivní a věnujeme se kynologii. Našla jsem si Artur a Leon, ale nikde jsem nenašla zmínku, zda granule obsahují chondroitin a glukosamin, popř. další látky prospěšné kloubům. Jak je to s obsahem těchto látek ve vašich krmivech? Děkuji Mgr. Michaela Ulejová

Anonym

2004-06-07 09:06
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Krmivo Fitmin Bernard, které se pro retrievra hodí, obsahuje Chondroitin sulfát v množství 50 mg/kg a Glukosamin sulfát 60 mg/kg. Artur ani Leon se pro psa této kategorie příliš nehodí. Berta, kterou byste mohla dávat 5 měsíčnímu štěněti belgického ovčáka chondroitin a glukosamin neobsahuje. Zbývá jen dodat, že ve Fitminu sázíme spíše na krátkodobé léčebné či preventivní kůry přípravkem PRO klouby, který se podává jednou za půl roku po dobu zhruba jednoho měsíce až šesti týdnů. Tento způsob dávkování by měl být lepší než trvalý přísun. Tělo by si mohlo při jejich dlouhodobém podávání na přísun těchto látek zvyknout a mohlo by pak s nimi špatně hospodařit. To je vysvětlení k tomu, proč v ostatních krmivech chondroitin a glukosamin zařazeny nejsou. Radko Loučka

Fitmin

Mám 2 letou klisnu plemene appaloosa. Při porodu jí zemřela matka odchovávaná spolu s jiným hříbětem cizí kobylou. Koupila jsem jí jako odstavenou v 7 měsících vyhublou s kýlou a přichvátlíma nohama. Nejdříve jsem se zabívala schvácením a léčba proběhla úspěšně. Bez deformací a jiných změn vše potvrzeno i RTG. Dále jsem jí nechala operovat kýlu a zaměřila se i na správnou výživu. Kobyla začala utěšeně přibírat a řekla bych že je ve vinikající kondici. Mím součastným problémem je oko. Kobylka má skvrnku šedé barvy v panence levého oka která se občas ztrácí a v koutku oka se ji dělá malá krvavá kulička během několika dnů se proces opakuje. Poslední týden se mi zdá že mívá zákal i na oku druhém. Mám pocit že na dálku vidí vždy perfektně ,ale zblízka to není úplně jasné neb je velmi klidné povahy a nechá si i do oka šáhnout. Prosím o radu a doporučení nejbližšího oftalmologa. Radila jsem se se 2 veterináři ale nevědí si rady. Zatím předem děkuji a naschledanou s pozdravem Radka

Anonym

2004-06-06 11:06
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Na Váš problém jsem již jednou v této poradně odpovídal, prosím, vyhledejte si svůj předešlý dotaz a moji odpověď.

Fitmin

Je to již druhý dotaz v této poradně,první se týkal krmení březí feny. Nyní mám tento problém. Moje fenka jorkšírského teriéra porodila před čtyřmi dny dvě štěnĄata, ale jedna placenta porozena nebyla. Toto se potvrdilo i na ultrazvuku. Je tento problém častý? Vyčistí se děloha? A co případná další březost, není tím ohrožena? Dalším problémem je,že se po porodu stala se žravé feny fena, která odmítá potravu. Žere jen velice málo a to po troškách a při mém neustálém nabízení. Sama si misky ani nevšimne. Zkoušela jsem několik druhů granulí i konzerv, které normálně žrala v době březosti. Nyní odmítá. Přidáváme proto vitamínovou pastu a jediné co jí chutná je mléko s medem. Je to starostlivá matka, nejeví známky nějaké nemoci. Její stav mě však znepokojuje. Děkuji za rady. Lenka

Anonym

2004-06-05 11:06
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Děloha by se měla vyčistit sama, zaručit vám to ale nikdo nemůže. Případná další březost by tím být ohrožena neměla. Špatný příjem potravy může mít mnoho důvodů, jeden z nich může být právě to zadržené lůžko. Čtyři dny ale ještě nic neznamenají. Neztrácejte hlavu. Zkuste masový vývar (hovězí, drůbeží), třeba fence zachutná a tzv. se rozežere. Doporučil bych nechat jí v klidu, když bude mít chuť, nažere se. Neustálé pobízení nemusí být nejlepším prostředkem jak chuť podpořit. Některé feny jsou doslova fascinovány svými robátky a natolik zaneprázdněny péčí o ně, že zapomenou na sebe. Chybějící živiny si doplní později.

Fitmin

Dobrý den, prosím o radu :o). Mám dvouletou labradorku, která nám nechtěně zabřezla, její březost jsme považovali za falešnou proto během celé březosti - vyjma 2 týdnů kdy to už bylo jasné - nebyla nijak extra lépe krmena a byla ve vícviku. Před třemi týdny musela podstoupit císařský řez a bohužel se už žádné štěňátko nepodařilo oživit. Můj dotaz, poslední týden březosti jsem jí podávala do granulí (v to době již pro březí feny) přípravek Biocal. Když pak o štěňátka přišla, je potřeba jí ještě dodávat vitamíny - vápník ? Po operaci byla 2 týdny krmena stále granulema pro březí feny a nyní už je na obyč. Krmíme Nutramem a k tomu dostává Alavis. Je už fit, ale stále se čistí a začala více línat. Další problém máme s vemínky, nemá je zatvrdlé, ale stále jí z jednoho vemínka samovolně teče mlíčko. Jde podpořit zmenšování vemínek? Předem děkuji za případnou odpověď. Lenka H.

Anonym

2004-06-05 05:06
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
U každé feny to může být jinak. Zjednodušeně, aby se to lépe pamatovalo, může fena dostávat běžné krmivo ještě 6 týdnů po nakrytí, čistit se může ještě 6 týdnů po porodu (zvláště po císařském řezu, to je velký zásah do organizmu feny), ve stejnou dobu, tedy po 6ti týdnech po porodu by se měla štěňata odstavit, no a ještě 6 týdnů odstavu štěňat by měla trvat rekonvalescence feny. Běžně se ale v době březosti doporučuje přejít na "lepší" (specializované) krmivo již v polovině březosti (od pátého týdne se začnou požadavky feny na úroveň výživy podstatně měnit). My chodíme zhruba v půlce předpokládané doby březosti feny k veterináři na ultrazvuk a podle počtu štěňat volíme další úroveň výživy. Myslím, že nebylo až tak velkou chybou, že jste začala podávat specializované krmivo 2 týdny před porodem, ale že jste feně dávala 1 týden před porodem přípravek s vysokým obsahem vápníku. Přípravek nebo krmivo (například tvaroh) s vápníkem by se měl podávat až těsně po porodu, ne před ním (podotýkám ovšem, že názory na to se různí, i v některých starších publikacích jsem našel doporučení přidávat feně vápník před porodem). Přechod na běžné krmivo po dvou týdnech po porodu, jestliže fena nekojí, lze schválit. Nevím ale, proč přidáváte přípravek na klouby. Pokud není vemínko zatvrdlé, nic se neděje. Nevadí ani, když ještě produkuje trochu mléka. Nejlepší způsob jak omezit tvorbu mléka a zmenšit vemínko je dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, společné procházky a hlavně hra. Pokuste se pejska co nejvíce zabavit ať zapomene na starosti s nefyziologickým stavem svého těla. Tím rekonvalescence proběhne lépe. Pokud byste chtěla rekonvalescenci podpořit nějakým přípravkem, doporučuji z řady Fitmin PRO rekonvalescence.

Fitmin

Dobrý den, nedávno jsem se ptala na krmení březí feny bernského salašnického psa - děkuji za Vaše rady. Fenu jsem převedla na Bertu, 14.5. mi porodila 10 zdravých miminek. Na bertě je uvedeno krmení kojící feny ad libitum. nyní jí krmím 4x denně, celkem sežere cca 2 kg Berty denně a tváří se že by sežrala i více. Přidávám také PRO Kosti. Mám jí přidat? Je lesklá a vypadá velmi dobře. Miminka přikrmuji od 15. dne kaší Benjamin, moc jim chutná, nyní jsem na krmení 4x denně. Ráda bych se ještě zeptala na odčervení štěňat. názory se velmi různí a někdo říká odčervovat od 14 dnů a po dvou týdnech až do odstavu, jiný říká až kolem 5. týden. nevím, co si vybrat. Předem děkuji za rady.

Anonym

2004-06-04 10:06
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Nedávno naše fena porodila úplně stejný počet štěňátek. Matku i štěňata jsme krmili stejně jako Vy. Neměli jsme žádné problémy, fenu jsme nechávali nažrat dle chuti, jen těžko se dá odhadnout kolik toho potřebuje pro deset štěňat. Do kaše již můžete přidávat granulky Berta. Pokud štěňata nechají zbytky, nechte to sežrat matce, jim připravte nové čerstvé krmení. Podávání přípravku PRO kosti již můžete stopnout a po několika dnech bych doporučil nasadit na 6 týdnů přípravek PRO regenerace. My odčervujeme poprvé mezi druhým a třetím týdnem věku štěňat a odčervení opakujeme po čtrnácti dnech. Odstavem ale odčervování nekončí. Hlavně je potřeba upozornit nové majitele štěňat, aby odčervení jejich miláčka nepodcenili. Až si štěně zvykne na nové prostředí, může se odčervování na delší dobu přerušit. Konzultujte to s vaším veterinářem.

Fitmin

Dobrý den, chci se zeptat, co si myslíte o sportu s březí kobylkou? je připuštěná 24. května a já bych s ní chtěla jet na military za 14 dní, na CNC* nebo tam je i "ZL" a nevím jestli to může jít, nebo by to chodit neměla? bude to její první hříbě a je jí už 10 let, nechci jí tím ublížit, můj veterinář mi řekl, že můžu jet, že to nevadí, ale já pořád nevím, byly by to letos poslední military, nebo s ní mám chodit menší parkury, nebo jen na vyjížďky do přírody? může te mi napsat co se v jejím těle děje, působí na plod i v takovém začátku březosti jákkákoli fyzická i psychycká zátěž (A 1/1)? napište mi prosím co si o tom myslíte? děkuji

Anonym

2004-06-01 11:06
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
V první polovině březosti se ke koni můžete chovat jako doposud, bez výrazných omezení. V této době se plod vyvíjí co do kvality a v druhé polovině do kvantity. V druhé polovině březosti je potřeba vyřadit enormní zatížení /obtížné skoky/, avšak se doporučuje pohyb v terénu, který je významně v dobrém smyslu působí na psychiku kobylky.

Fitmin

Dnes jsem v okamžiku, kdy mému koni do oka padalo přímé světlo zpozorovala v jeho oku něco co bych přirovnala k žabím vajíčkům (nevím k čemu to přirovnat, takové seskupené drobounké hnědé kuličky) které jakoby vytékají ze zornice do sklivce (teď nevím jestli jsem to nazvala správně - prostě tekutina vyplňující oko.) Hlavně v horním okraji zornice. Dost mě to vyděsilo, ještě bych poznamenala že poslední dobou koni teče z očí, vet mi bez vyšetření dal ophalmo-framykoin mast. Pravé dobré, z levého vytéká čirá voda, občas trochu hlenovitého výtoku. veta zavolám, přesto prosím o radu!

Anonym

2004-05-23 09:05
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Bez klinického vyšetření koně nemohu přesně určit diagnozu, ale na základě Vámi popsaných potíží se domnívám, že se nejedná o žádný velký patologický stav. Nelze vyloučit, že jde o řasnaté tělísko duhovky oka. Doporučuji návštěvu veterináře, který zodpovědně vyšetří oko a popřípadě doporučí léčbu. Totéž se týká i výše uvedených výtoků.

Fitmin

Dobrý den. Obracím se na vás s dotazem ohledně krmné dávky mého koně. Je to sedmiletý valach ČT ve střední zátěži. cca jedenkrát týdně(někdy jednou za 14 dní) se věnujeme skokům, jinak chodí 2krát-3krát týdně do terénu a 2krát týdně na jízdárnu. Někdy (cca 1 za měsíc) jedeme na závody - skoky. Koník je většinou dva dny v týdnu bez práce nebo pouze s prací na ruce či na lonži. Každý den chodí do výběhu na půl dne. Stojí na slámě a vydatně se jí živí. Jinak je krmen 3krát denně - ráno 1/2kg mačkaného ovsa a 1/2 kg granulí a cca 3kg sena, v poledne cca 2 kg sena, 1/2 kg ovsa a 1/2 kg sladového květu, večer 3 kg sena, 1/2 kg ovsa, 1/2 kg granulí, vitamíny Nutrihorse Standard, a protože měl asi pře 8 měsíci zranění, kdy si poškodil kopyto a kůži, tak dostává 10ml Kerabol a  tablety H50. Po tom zranění (asi těch 8 měsíců) jsme se přestěhovali do jiné stáje, kde je kůň krmen úplně jinak. Nemá žádné problémy. Je naopak docela dost nakrmený. Ráda bych proto znala váš názor, zda není překrmován. Ocenila bych případně doporučení, jak krmnou dávku upravit. Předem děkuji. Ještě mám několik dotazů a budu vděčná za jejich zodpovězení. Nedávno mi bylo oznámeno, že granule, kterými u nás ve stáji krmí, jsou granule pro býložravce, ale speciálně pro hlodavce. Může mít krmení těmito granulemi negativní vliv? V čem se liší od Fitminem speciálně vyvíjenými granulemi pro koně? Další dotaz mám ohledně ovsa. Je pravda, že po ovsu mohou mít koně "špatnou náladu"? Které jádro je tedy vhodnější? Jaký máte názor na otruby? Další dotaz se týká sladového květu. V čem je pro koně dobrý? A snad poslední dotaz - Nedávno jsem se dozvěděla o müsli pro koně. Můžete mi o něm prosím něco napsat. Je dobré tím koníka přikrmovat? Předem děkuji za odpovědi na všechny moje všetečné dotazy. Co se týče krmení, jsem laik a nerada bych touto mou neznalostí koníkovi působila potíže. Nemohl byste mi doporučit některou publikaci o krmení koní (klidně i v angličtině)? Ještě jednou děkuji. Ještě jedna otázka mě napadla (skutečně poslední:-). Pokud je koník např. týden bez zátěže, je dobré ho krmit ten týden pouze senem a pastvou? Jak rychle mohu koni z krmné dávky ubírat? Děkuji a mějte se hezky. Zdraví vás P. M.

Anonym

2004-05-23 12:05
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Dobrý den, podle toho, jak jste popsala práci Vašeho koně, tak je v lehké až střední zátěži. Při Vaší krmné dávce může docházet k překrmení bílkovinou ( podstatný je obsah dusíkatých látek v seně) a při střední práci - skokový trénink, závody - k nedostatečné dotaci energií. Zastoupení minerálních látek a vitamínů bude záviset na jejich obsahu v granulích. Správné je, že přidáváte minerálně vitamínový doplněk. Pro doplnění sodíku je nezbytný volný přístup koně k solnému lizu. Co se týká doplňků pro regeneraci kopytní rohoviny a kůže, jsou to přípravky určené k tomuto účelu a mají doporučené dávkování, které pravděpodobně dodržujete. Co se týká granulí pro hlodavce a jejich vhodnosti zkrmování koním. Každý výrobce krmiv vyrábí produkty nejen pro určitý druh, ale i pro kategorii zvířat. Tomu pak odpovídá surovinové i živinové složení. Jsou-li vaše granule např. pouze senné nebo vojtěškové, pak je možné je v určitém poměru zařadit do krmné dávky, ale jsou-li obohaceny o specifické kompomenty určené pro hlodavce, používal bych raději výrobky určené pro výživu koní. Směsi EQUICO opti a EQUICO energy, vyrábné společností FITMIN se liší jednak technologií výroby - pro zvýšení stravitelnosti obsažených živin jsou vyráběny extruzí - a dále se liší v tom, že jsou to směsi doplňkové a jsou součástí systému výživy koně. EQUICO opti je určena pro doplnění kvality bílkovinné složky a EQUICO energy je energetická směs, která se přidává v závislosti na výkonu a potřebě energie. K těmto extrudovaným směsím se musí přidávat minerálně vitamínové doplňky určené pro konkrétní kategorii koní. S těmito doplňky lze krmnou dávku vybalancovat do optimální potřeby živin všech kategorií koní. Další extrudovanou směsí je EQUICO complete, které se senem tvoří kompletní krmivo pro koně, kteří jsou dlouhodobě na stejné úrovni zátěže ( hobby koně, provozní koně. V doporučené denní dávce cca 7 kg lučního sena a 2-3 kg EQUICO complete dostane dospělý kůň dostatek kvalitní a lehce využitelné bílkoviny, energii i minerálně vitamínový komplex. Důležité je vždy zajistit solný liz. Více informací o výrobcích je uvedeno na těchto stránkách pro ikonou produkty, nebo je možné více vysvětlit osobně nebo telefonicky. Více než "špatnou náladu" mají koně po vysokých dávkách ovsa ( 6 - 10 kg) problémy s nervozitou a následně s trénovatelností a potřebou soustředit se na požadovaný výkon. V menších dávkách a hlavě přiměřené práci bych se špatné nálady nebo zvýšené nervozity neobával. Vždy ale závisí na individualitě a krmných návycích koně. Méně "horká" dieta je při nahrazení ovsa např. tepelně nebo mechanicky upraveným ječmenem nebo kukuřicí. Sladový květ je dietetické a dobře stravitelné doplňkové krmivo, pro koně chutné se zastoupením vitamínů skupiny B a vitamínu E. V krmné dávce koní má hlavně zchutňující funkci, částečně je zdrojem fosforu a aminokyseliny lyzinu. Müsli je směs obilovin zpravidla s doplňkem minerálů a vitamínů, melasy a popř. bylin. Výhodou je vysoká chutnost, nevýhodou krátká expirační doba a náchylnost k plesnivění. Také ,tak jako EQUICO complete, jsou vhodné pro koně, kteří jsou dlouhodobě na stejné úrovni zátěže. Obsah živin a kvalita těchto směsí závisí na použitých surovinách výrobce. Krmná dávka vždy musí korespondovat s intenzitou zátěže, proto je-li kůň bez práce lze krmit pouze pastvu a seno, ale musí se přidávat minerálně vitamínové doplňky a solný liz. ing. Jan Novák FITMIN a.s.

Fitmin

Dobrý den, mám takový dotaz ohledně dlouhé spěnky u koně. Chci si koupit koně,který tutu vadu má (tedy pokud se to dá považovat za vadu)a startovat s ním v druzůrách a parkurech? Mně se jedná o to, jestli by neměl náhodou nějaké problémy, když by startol, a jestli se vůbec může tak to ta spěnka zatěžovat? Koník byl před rokem stažen z dráhy, právě kůli té dlouhé spěnce. Má za sebou 8 startů.

Anonym

2004-05-21 10:05
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Pokud se týká dlouhé spěnky, neviděl bych v tom problém pro jeho využití, kdy s ním chcete provozovat drezuru a parkur, jedná se o disciplíny, které nejsou dány maximální rychlostí. Fyzický problém pro koně v tomto druhu sportu to není, záleží hlavně na jeho trénovanosti a kondici.

Fitmin

Dobrý den, ráda bych se poradila jak nejlépe krmit moji fenu. Mám 2-letou fenu Falt coated retievra. Pán od kterého jsme ji brali ve 4 měsících krmil štěňata levným krmivem pro dospělé psy. Fenka zůstala bohužel menší, se slabší konstitucí a horším osvalením. Jinak je velice pěkná, vitální, s kvalitní srstí a bez exteriérových vad. Jak nejlépe postupovat, aby aspoň optimálně nabrala. Děkuji za radu.

Anonym

2004-05-21 05:05
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Dvouletou drobnější fenu Flat Coated Retrievera, pokud není denně ve velké fyzické nebo psychické zátěži, byste měla krmit základními prémiovými granulemi pro středně aktivní dospělé psy. Vaše fena je možná genetickým založením menšího vzrůstu, jemnější konstituce. Pak by ale neměla být hodně krmena, aby tu "tíhu" masa unesla :-). Pokud je vitální a má kvalitní srst, nesnažte se z ní udělat "obezitu". Levné krmivo ještě nemusí být špatné, pokud krmíte tím, které Vašemu pejskovi jak se říká "sedne", které je určeno právě pro tak velkého, v tom správném věku a tak vitálního pejska. Více můžete zkazit drahým krmivem, které je určeno úplně pro jinou kategorii psa. Nemohu posoudit zda krmíte správně, když neznám čím krmíte. Nemohu Vám doporučit jakou značku krmiva máte krmit, když mám o vaší fence a o vás, o vašich možnostech jen minimální informace.

Fitmin

Dobrý den, chci se zeptat na potřebu emergie (MJ), kterou má sportovní kůň (parkury). Kůň trénuje cca 1x týdně skoky, So+Ne závody, 1x lonž,1x terén, 2x drezůra. To vše zhruba po 1 hod. Kůň dostává cca 8 kg sena, oves cca 4 kg, granule 2 kg, kukuřičný šrot 1 kg a má v boxe minerální liz. Krmná dávka jádra je rozdlena do tří krmení (ráno, poledne, večer). Ráno:2kg oves + 1/2 kg kuk.šrot - močené, poledne 1 kg oves, večer 1 kg oves, 2 kg granule a 1/2 kg kuk.šrot. Seno 2 x denne po cca 4 kg. Prosím Vás o úpravu této krmné dávky a navrhu nejvhodnějších vitamín. přípravků, vzhledem k podávané krmné dávce. Musím dodat, že dnešní výživný stav koní je velmi dobrý. Dále bych chtěla požádat o sestavení krmné dávky z výše uvedených krmiv pro těžko krmitelnou klisni ČT - 4 roky, 1. rokem ve sportu. Klisna velmi rychle vyrostla a "nemůže se spravit". Nyní je její HV cca 180 cm. Děkuji

Anonym

2004-05-20 12:05
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Dobrý den, podle toho, jak jste popsala intenzitu práce vašeho koně, tak je v porovnání s normou pro dospělého koně o hmotnosti cca 550 kg, v energii i potřebě bílkovin překrmován. Viz. "výživný stav je velmi dobrý" - jinými slovy, energie nespotřebovaná pro výkon a metabolické funkce je ukložena do zásoby v podkožním tuku. Podobně nevyužitý nadbytek bílkovin je "přeměněn" na energii a ta uložena v podkoží. Při přeměně bílkoviny na energii dochází k zatěžování i poškození jater. Naopak není pokryta potřeba stopových prvků ( např.měď, selen), i když záleží jaké granule používáte. Pro vaši informaci potřeba energie je cca 110-120 MJ/den a v krmné dávce je dodáno cca 150 MJ, potřeba bílkovin 1000-1100 g/den, dodáno 1500-1600 g/den (záleží na obsahu dusíkatých látek v seně), potřeba mědi 185 mg/den, dodáno 111 mg, potřeba selenu 3 mg/den, dodáno 1,6 mg. Proto bych Vám doporučil snížit dávku jádra na 2 kg ovsa, 1 kg kukuřice, kvalitu bílkoviny dodat 0,5 kg extrudovanými granulemi EQUICO opti, a přidávat min.vit. doplněk EQUICO profi v dávce 0,1 kg/den. Pro dotaci potřeby sodíku, která je individuální, nahradit minerální liz pouze solným lizem (NaCl). Pro těžko krmitelnou klisnu 4 roky starou bych Vám doporučil dávku: 8 kg lučního sena, 2 kg ovsa, 1 kg kukuřice, 0,5 kg extrudovaných a lehce využitelných granulí EQUICO opti, dle práce 0,5 - 1 kg EQUICO energy, minerální doplněk EQUICO macro 0,05 kg a minerálně- vitamínový doplněk EQUICO profi cca 0,12 kg, plus volný přístup k solnému lizu. Pro podporu trávení lze použít směs bylin HERBS APETIT v dávce 40 g/den. V případě zájmu o osobní konzultaci zavolejte ing. Skalického na tel.777552275. ing. Novák FITMIN a.s.

Fitmin

Dobrý den Četl jsem Vaše stránky na internetu a zajímá mně způsob dávkování krmiva Maxi Junior. Konkrétně máme štěně labradora staré 8 týdnů, váha cca 5 kg. Kolik má dostat denní dávku? S pozdravem Jurča S.

Anonym

2004-05-20 09:05
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
U každého krmiva, uvedeného na našich Internetových stránkách, je dole vlevo podtržený text "prezentace produktu" s hyperlinkem, kde se můžete dočíst i o doporučeném dávkování. Pro vašeho pejska se doporučuje dávat mu zhruba 0,3 kg tohoto krmiva (LEON Maxi junior) na den, ve 4 měsících jeho věku 0,6 kg/den, v šesti 0,9 kg/den. Krmte ho 3-4 x denně. Až mu bude tak půl roku, můžete mu dávat granule již 2-3 x denně. Krmivo mu můžete dávat suché. Nenechávejte ho ale v misce, co během dvaceti minut pejsek nesežere, dostane až při dalším krmení. K dispozici musí mít poblíž misky s krmením misku s čerstvou vodou. Na to nezapomínejte.

Fitmin

Dobrý den, mám 12-ti letou fenku kokra. Před rokem měla úraz, při kterém došlo k pneumotoraxu. Nyní je již v pořádku. Potřebovala bych aby zhubla, nyní váží 15 kg. Při běhání či plavání se velmi rychle se zadýchá. Před úrazem vydržela dlouho plavat, nyní je však po krátké chvíli hodně zadýchaná. Nemohu ji běháním či plaváním spíše ublížit, vzhledem k prodělanému úrazu?

Anonym

2004-05-20 07:05
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Je to jako s lidmi, ani nemusí být nemocní, ale jsou-li tlustí, brzy se při cvičení unaví a zadýchají. Nelze cvičit (a to ani plavat) příliš mnoho, to by mohlo fence opravdu dost ublížit. Dávejte jí tzv. "light" krmivo, z nabídky značky Fitmin je to ARTUR. O komentář jsem též požádal spolupracující veterináře, resp. veterinářku MVDr. Mariku Stanovoi.

Fitmin

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu, mám psa Shar-peie a stále jsem nenašla vhodné granule, které by mu chutnaly, mohl by jste mi prosím pomoci, jediné co vím, tak to je to, že Sharpíci nesmějí hovězí. Velice Vám děkuji

Anonym

2004-05-15 07:05
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Prosím sdělte mi podrobnosti. Například kolik je pejskovi let, kolik váží, zda ho chováte venku nebo doma, jaký mu dopřáváte pohyb, případně jak ho krmíte (kolik, kolikrát denně, čím, zda mu dáváte hodně pamlsků, kdy a kolik).

Fitmin

Dobrý den, náš 5-ti letý pes čivavy má na pravé líci pod okem hnisavou píštěl. Lékař ránu vyčistil, naordinoval antibiotika Augmentin v sirupu a mast Betadine. Pokud se rána nezačne do týdne hojit, doporučuje rentgen zubů v narkóze. Domnívá se však, že zub je v pořádku. Potíže se začaly objevovat pomalu natečením pod okem letos v zimě, po procházce, které zase v teple zmizelo. Po léčbě mastí Betadine (v únoru) potíže trochu ustaly, ale teď se znovu udělal na líci velký strup, který momentálně je odstraněn a léčíme, jak výše uvedeno. Čivava váží 2,60kg, teplota při ošetření u lékaře byla 39,1. Krmíme krmivem Pro pac pro psy malých plemen a nachystán máme Fitmin pro malé psy. Pes netrpí nechutenstvím, jinak vše v pořádku. Prosím Vás o radu, zda je možné píštěl vyléčit, nebo zda bude nutná nějaká operace a zda narkóza pejskovi neublíží. Děkuji za odpověď.

Anonym

2004-05-13 01:05
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Vyléčit lze i mnohem složitější případy. Pokud mohu radit, dejte ohledně léčby na doporučení ošetřujícího veterináře. Rentgen není operace, jde o potvrzení či vyvrácení určitého podezření, které veterinář má, co hnisání způsobuje. Narkóza je sice nepříjemná a v některých veterinárních ordinacích i poměrně drahá záležitost, ale většinou neublíží. Důležité je dodržovat léčebný režim, psa hlídat, aby si "ránu" neškrábal, aby se do ní nedostaly nečistoty (i prach). V případě, že je rána hnisavá, je třeba zajistit, aby mohl hnis odtékat. Krmivo značky Fitmin pro malé psy krmit můžete.

Fitmin

Dobrý den, moc Vás zdravím a záruveň děkuji za vaše rady a pomoc. Můj dotaz se týká kobylky poníka, dostala jsem jí od paní která ji odkoupila od lidí kteří ji měli jen zavřenou někde v chlívku. Víc o její minulosti nevím, vlastně ani věk (asi 15). Její problém jsou bíle zakalené oči, levé je jako by zatlačené dovnitř. Z očí ji občas trochu teče. Nereaguje víceméně ani na světlo. Prý se tento stav už nezlepší. Nevím jestli ji oči mohou bolet, zvlášť to vmáčklé? Problém č.2 Chodím s ní na procházky na vodítku, když začnem klusat stává se, že zastaví a několikrát ztěžka zakašle se skloněnou hlavou. Děkuji a zdravím Šárka a pony Sanny

Anonym

2004-05-06 10:05
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
V případě Vaší poničky se zřejmě opravdu jedná o totální slepost, tu můžete zjistit, pokud zvíře necháte volně a do prostoru, který zná, vložíte nové překážky. Pokud do nich naráží, opravdu se jedná o totální slepost. Jestliže se tak nestává, můžeme doufat, že alespoň rozeznává světlo a tmu a její orientace je lepší než u slepého zvířete. Pokud tyto zákaly trvají delší dobu, jedná se o stav neměnný. K Vašemu druhému problému se nemůže blíže vyjádřit, neboť bez podrobnějšího popisu a klinického vyšetření, může být příčinou kašlání více podnětů.

Fitmin

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli náhodou nejsou muškáty jedovaté pro kočky. Chci je při pěkném počasí pouštět na zabezpečný balkon, ale mám tam truhlíky s muškáty. Tak se bojím, kdyby náhodou chtěli ochutnat, aby to pro ně nebylo špatné.  

Anonym

2004-05-05 07:05
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Nepamatuji se, že bych někdy slyšel nebo četl o jedovatosti muškátů u koček. Muškáty na balkóně jsme měli mnoho let a mám podezření, že naše kočka hlínu v truhlíku v němž muškáty byly zasazeny, občas použila místo hrudkujícího steliva v kočičím záchodu, přesto nikdy neměla zjevné žaludeční potíže, natož příznaky otravy. Musím ale říci, že jsem naši kočku nikdy neviděl muškáty ochutnávat. Zmínku o jedovatosti této rostliny jsem nenašel ani v knize Kalač a Míka: Přirozené škodlivé látky v rostlinných krmivech (Praha, 1977). Nicméně, prof. Kalačovi jsem poslal email s dotazem, zda nemá podrobnější informace. Uvidíme, zda se ozve. Ano, jsou pro ní jedovaté. Informace o jedovatých rostlinách pro kočky sjou zde: http://www.modrykocour.cz/rady/prakticke-rady/rostliny-jedovate-pro-kocky

Radko

Koupila jsem kobylku které při porodu zemřela matka byla odkojena jinou klisnou, která měla své vlastní hříbě. PO různých léčeních jako přichvátlé nohy šílená vyhublost a následná operace kýly se dnes má klisna čile k světu a nejsou na ní žádné známky starého zanedbání. Můj současný problém je oko čas od času se přez něj udělá šedá skvrna, která se zhruba po týdnu někdy dvou stratí s tím že se jí v rohovce dělá malej krvavej výron. Když je přez oko skvrna dochází ke zhoršené kivalitě vidění. Po odeznění problému kůň zase normálně vidí.Žádný z dotazovaných lékařů se nikdy s ničím podobným nesetkal. Nechala jsem jí dělat testy na leptospirozu a jsou negativní. K opakování problému dochází velmi často proto mám strach aby jednou o oko nepřišla. Prosím poraďte. Děkuji předem za odpověď Radka

Anonym

2004-05-04 10:05
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Z Vašeho dotazu není zřejmé, zda při Vámi uvedeném problému je poškozená celistvost rohovky /přítomnost prohlubně/. Pokud není porušená rohovka, podává se Atropin pro roztažení zorničky, aby nedošlok srůstům této zorničky. Je možno i podávat kortikoidy v masti několikrát denně, které urychlí vyhojení defektu.

Fitmin

Prosím vás chtěla bych se dotázat na problematiku šíření bradavic s koně na koně. Přestěhovala jsem se nedávno do Oblasti Roudnice nad Labem a každý druhý kůň tu má bradavice šíří se to jak morová rána. Mám velmi drahou klisnu a byla bych velmi nerada aby mě něco takového postihlo. Jaká je prevence kromě vyvarování se styku s ostatníma. Velmi děkuji předem za odpověď Radka P. S. Exsistuje nějaký postih za šíření nákaz?

Anonym

2004-05-04 10:05
zobrazit odpovědi skrýt odpovědi
odpovědět
Z Vašeho dotazu není jasné, zda jaký specifický druh bradavic se jedná. Herpesvirové bradavice /výskyt okolo očí,nozder/ se šíří tak, jak uvádíte a celkem bych se jich neobával, protože koně se s nimi velmi dobře vypořádavají po uplynutí několika týdnů, koně získavají imunitu. Pokud se jedná o jiný druh, je možné provést extirpaci /odstranění/ - malý počet na povrchu těla jedince. Ve větším rozsahu je lepší provést biopsii a histologické vyšetření bioptátu na příslušném veterinárním ústavu. Dle zjištěného vyšetření se následně provádí další léčba. Případný postih za šíření nákazy Vám sdělí na krajské veterinární správě.

Fitmin