Při sestavování krmných dávek pro koně můžete vycházet např. z Potřeby živin a tabulek výživné hodnoty krmiv pro koně od Prof. Ing. Ladislava Zemana, CSc., vydaného VÚVZ Pohořelice v roce 1995, nebo z norem NRC, kde jsou uvedeny potřeby živin pro jednotlivé kategorie koní, z roku 1989. Tyto normy mají být pravděpodobně letos aktualizovány. My pracujeme s aktuálními normami Kentucky Equine Research ( KER). KER poskytuje podklady z vlastního výzkumu právě pro aktualizaci norem NRC. Nežli normy shánět a poměrně složitě počítat krmné dávky je jednodužší kontaktovat specialistu na výživu koní a s ním se poradit o sestavení konkrétní krmné dávky. Tento servis u nás provádí pan Skalický, tel.777552275.
Bacilonosič obecně je zvíře (nebo člověk), který přenáší onemocnění na jiná zvířata nebo lidi.
Takový jedinec může být sám nemocný (chřipka) nebo mu na první pohled nic není, ale vylučuje zárodky nemoci (např. salmonelóza). Buď nemoc prodělal sám a uzdravil se nebo vůbec neonemocněl, ale v obou případech vylučuje bacily, kterými se může někdo nakazit
A jak zjistit, zda je zvíře bacilonosič nebo ne? Musíte vědět, co hledáte, tj. jakou nemoc by mělo přenášet. Podle toho pak zacílíte vyšetření - průkaz protilátek v případě virového onemocnění nebo bakteriologické vyšetření nějakého výtěru nebo vzorku tkáně.
ing. Jan Novák, MVDr. Popelářová